×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Aranżacja i lokalizacja drewnianego tarasu

Aranżacja i lokalizacja drewnianego tarasu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 22 marz 2018 16:00

Drewniany taras to wyjątkowa przestrzeń, która umili wolne chwile spędzone na zewnątrz domu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jego montażu, powinniśmy wiedzieć o kilku kwestiach.

W końcu nadeszła wiosna, a wraz z nią moment na zaplanowanie budowy wymarzonego, drewnianego tarasu. Zanim jednak to się stanie, powinniśmy zdecydować jakie wybierzemy materiały, z której strony domu ulokujemy taras i czy powinien być zadaszony. Ekspert firmy Komplex Market przedstawia argumenty za i przeciw poszczególnych rozwiązań.

Jakie drewno wybrać na taras?

Najrozsądniejszym wyborem są deski, które charakteryzują się naturalnie długą żywotnością i nie wymagają regularnego impregnowania, dzięki czemu w przyszłości nie będziemy musieli martwić się o ich stan. Decydując się na budowę tarasu powinniśmy wziąć pod uwagę również fakt, że będziemy korzystać z niego przez kolejne kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Warto zdecydować się na wysokiej jakości materiały o dłuższej żywotności, gdyż w przyszłości – w porównaniu do pozornie tańszych odpowiedników – nie będą one generowały dodatkowych kosztów w postaci konserwacji oraz zachowają swój idealny stan na dłużej.

Szczególnie polecanym rozwiązaniem, które nie wymaga impregnacji, a przy tym jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, pleśni, grzybów i szkodników jest drewno modyfikowane termicznie Thermory. Jest to nieco droższe rozwiązanie od tradycyjnego drewna, ale montujemy je raz i przez następne 20-25 lat nie wykonujemy przy nim niemalże żadnych czynności. Co ważne, drewno to wraz z upływem czasu patynuje na srebrzysto-szarą barwę, co jest w ostatnim czasie bardzo pożądanym efektem – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na drewno modyfikowane termiczne, to jaki inny gatunek wybrać?

Wartym uwagi rozwiązaniem są również deski z trwałego modrzewia syberyjskiego o widocznym usłojeniu, który występuje zarówno w wersji sęcznej, bezsęcznej, jak i bardziej naturalnej. Dla osób, które dysponują stosunkowo niewielkim budżetem, optymalnym rozwiązaniem będą deski świerkowe. Należy jednak pamiętać, że oba powyższe gatunki drewna wymagają regularnego, corocznego impregnowania – mówi Kinga Liebchen.

Z której strony świata zaaranżować taras?

Rozmieszczenie tarasu uzależnione jest przede wszystkim od preferencji domowników.

Taras od strony południowej będzie dobrze nasłoneczniony, jednak w czasie gorącego lata może okazać się zbyt ogrzany i w takim przypadku konieczne może być jego zadaszenie. Z kolei od strony północnej przez większą część dnia będzie panował cień i z tego powodu – jeśli mamy inną możliwość aranżacji powierzchni – jest to rzadko stosowane rozwiązanie. Natomiast taras od wschodu to doskonała propozycja dla osób, które chcą cieszyć się porankami na tarasie. Należy mieć jednak na uwadze, że po godz. 12.00 będzie już zacieniony. Z kolei taras od strony zachodniej to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się słońcem po powrocie z pracy. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jednak narożne ułożenie tarasu, tj. od strony południowej i zachodniej. Wówczas mamy słońce na części tarasu przez cały dzień – tłumaczy Kinga Liebchen.

Jaką powierzchnię powinien mieć taras?

Skoro już wiemy, jak ulokować taras, jaką powinien mieć on powierzchnię?

Powierzchnia tarasu zawsze uzależniona jest od możliwości aranżacyjnych i układu domu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest taras o powierzchni 20-30 m2, tj. 4 x 5 m lub 5 x 6 m. Na takiej powierzchni bez problemu zmieścimy stół z krzesłami oraz ewentualnie leżaki czy huśtawkę. Na sam stół z krzesłami i swobodne przejście powinniśmy zarezerwować przynajmniej ok. 8-10 m2. Niemniej jednak, wygodny taras nie powinien być mniejszy niż 12m2 – mówi ekspert.

Czy warto zadaszyć taras?

Zadaszenie tarasu ma kilka zalet funkcjonalnych – przede wszystkim chroni nas zarówno przed intensywnym słońcem, jak i deszczem, który w naszym klimacie dosyć często pojawia się nawet w bardzo ciepłe dni. Zadaszenie ma także istotne znaczenie dla trwałości tarasu, gdyż chroni powierzchnię przed szkodliwym promieniowaniem UV, opadami deszczu i śniegu. To z kolei ogranicza potrzebę częstego odnawiania i olejowania desek tarasowych.

Zadaszenie tarasu jest idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy znajduje się on z południowej strony domu, gdzie nasłonecznienie w ciągu dnia jest najintensywniejsze. Jeśli jednak powierzchnia zlokalizowana jest od północy, wówczas zadaszenie będzie ograniczało – w szczególności jesienią i zimą – dostęp światła do wnętrza domu. To z kolei może przyczynić się do gorszego samopoczucia domowników. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się różnego rodzaju markizy, które w zależności od potrzeb można rozłożyć – mówi Kinga Liebchen.

Czytaj także: Jaki materiał na taras?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także