Najlepsze Domy
Pomysł na ścianę. Zobacz 30 niecodziennych aranżacji

Pomysł na ścianę. Zobacz 30 niecodziennych aranżacji

Ściany, szczególnie te w salonie, powinny stanowić ozdobę samą w sobie. Jak je udekorować, aby komponowały się z całością wnętrza i były interesujące? Ciekawa farba, tynk strukturalny, cegła, drewno, fototapeta – to tylko niektóre pomysły na niesztampowe wykończenie ściany.

Ściany, szczególnie te w salonie, powinny stanowić ozdobę samą w sobie. Jak je udekorować, aby komponowały się z całością wnętrza i były interesujące? Ciekawa farba, tynk strukturalny, cegła, drewno, fototapeta – to tylko niektóre pomysły na niesztampowe wykończenie ściany.

Podążając za trendami w urządzaniu wnętrz, architekci zwykle decydują się na styl minimalistyczny, pozbywają się zbędnych dodatków i bibelotów. Zagracone i „przeładowane” mieszkanie nie jest teraz w modzie. Jak więc podkreślić jego indywidualny styl i zaznaczyć charakter właścicieli? Jedną z metod jest niesztampowe wykończenie ściany.

Farba o wyszukanej barwie lub strukturze

Jedną ze ścian możemy pomalować w ciekawym kolorze – kontrastującym z resztą wnętrza. Takie dekoracje ścian sprawiają, że wnętrza mieszkań nabierają klimatu i charakteru.

Ciekawym pomysłem jest pomalowanie na czarno, za pomocą tzw. farby tablicowej, jednej ściany w kuchni. Będzie ona pełnić rolę tablicy informacyjnej służącej do zapisywania bieżących spraw do załatwienia, ważnych rodzinnych dat, listy zakupów itp.

Farbę tablicową z powodzeniem wykorzystamy również w salonie lub gabinecie. niezaprzeczalnie „kredowa ściana” będzie też jednym z lubianych miejsc zabawy w pokoju dziecięcym.

Farby i tynki strukturalne oraz stiuki nadal nalezą do interesujących metod na ozdobienie ściany. Najpopularniejsze są obecne te o strukturze surowego betonu. Jeśli ktoś ma jednak taka fantazję, może zdecydować się na stiuk imitujący naturalny marmur.

W wersji foto

Fotografie i fototapety to kolejny pomysł na wyjątkową dekorację. W tym celu wykorzystać możemy zdjęcia własnego autorstwa lub, jeśli nie jesteśmy amatorami fotografii, wykorzystać gotowe. Zdjęcia, w mniejszym lub większym formacie, mogą być w ramkach, powiększone do rozmiaru fototapet, czy też w formie fotograficznego kolażu.

Fototapety wracają do łask, zwłaszcza, że ich wzornictwo jest niezwykle ciekawe. Mają ogrom zalet: tego typu dekoracja ścienna może optycznie powiększyć każde pomieszczenie, są niezwykle efektowne, niedrogie i stosunkowo łatwe w montażu. Ciekawą propozycję stanowią obrazy oparte na złudzeniach optycznych. Gdy patrzymy na nie, to co jest w nich zaprezentowane wydają nam się trójwymiarowe.

Cegła i plakat

Stęsknieni za przemysłową architekturą chętnie sięgamy do industrialnych inspiracji i decydujemy się na pokazanie we wnętrzach surowych elementów, będących równocześnie częścią konstrukcyjną budynków. Do łask wróciły w ostatnim czasie betonowe ściany, koniecznie ukazujące rysunek szalunku, drewniane stropy czy cegła na ścianach.

Zobacz także: Cegła na ścianie. Zobacz 30 modnych wnętrz z polskich domów

W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzą się też plakaty. Rodzaj grafiki, którą wybierzemy zależy wyłącznie od naszego gustu i aranżacji pomieszczenia, do którego taki detal chcemy wcielić. Najbezpieczniejszym motywem graficznym, który sprawdza się w niemal każdym miejscu, jest typografia. Wszelkiego rodzaju napisy, hasła, cytaty, a nawet rozsypane litery sprawią, że wnętrze stanie się bardziej intrygujące.

Napisy na ścianach

Ozdobienie pomieszczenia napisem to bardzo modny, łatwy i niedrogi sposób na to, by ożywić aranżację czy nadać danemu pomieszczeniu pożądanego charakteru. Przy pomocy odpowiednio dobranego napisu można podkreślić charakter aranżacji danego pomieszczenia, ocieplić surowość minimalistycznego wnętrza lub wprowadzić element humorystyczny do wystroju pokoju dziecięcego.

Napisy mogą być namalowane lub naklejone na ścianie, mogą przyjąć postać plastikowych, metalowych albo wyciętych z drewna liter, a nawet neonu podświetlanego.

  • Gość,

    oryginalna i ładna ścianka