×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Cegła na ścianie. Zobacz 30 modnych wnętrz z polskich domów

Cegła na ścianie. Zobacz 30 modnych wnętrz z polskich domów

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 28 sie 2015 11:52

Ściany wykończone cegłą sprawdzą się w tradycyjnym, jak również nowoczesnym loftowym wnętrzu. Możemy w ten sposób udekorować całą ścianę lub wybrany jej fragment. Do tego typu dekoracji możemy zastosować surową odkrytą cegłę, materiał porozbiórkowy ze starych budowli lub gotowe płytki imitujące ceramikę budowlaną.

Ściany wykończone cegłą sprawdzą się w tradycyjnym, jak również nowoczesnym loftowym wnętrzu. Możemy w ten sposób udekorować całą ścianę lub wybrany jej fragment. Do tego typu dekoracji możemy zastosować surową odkrytą cegłę, materiał porozbiórkowy ze starych budowli lub gotowe płytki imitujące cegłę.

Surowe ściany, widoczne elementy konstrukcyjne budynku oraz stare drewniane posadzki – jeszcze kilkanaście lat temu nikt w Polsce nie przypuszczał, że taki wystrój stanie się synonimem luksusu, wielce pożądanym przez nabywców niestandardowych lokali.

Dziś, niesłabnące zainteresowanie loftami i wnętrzami urządzanymi w tym amerykańskim stylu, pozwala producentom materiałów dekoracyjnych na rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

Moda na industrialne wnętrza

Moda na lofty przyszła do nas kilkanaście lat temu ze Stanów Zjednoczonych. W naszym kraju, po latach transformacji, styl ten nie ma już jednak nic wspólnego z pierwotnym wizerunkiem tanich lokali o niskim standardzie wykończenia. Mieszkania w loftach postrzegane są raczej jako komfortowe wnętrza dla niezwykle wymagającego klienta, który poprzez niecodzienną aranżację chce wyrazić swoją osobowość i zamiłowanie do designu. 

Surowy styl

Stęsknieni za przemysłową architekturą chętnie sięgamy do industrialnych inspiracji i decydujemy się na pokazanie we wnętrzach surowych elementów, będących równocześnie częścią konstrukcyjną budynków. Do łask wróciły betonowe ściany, koniecznie ukazujące rysunek szalunku, drewniane stropy czy cegły na ścianach. O ile w starych, pofabrycznych budynkach często wystarczy jedynie odkryć budulec schowany pod warstwą tynku, o tyle w nowym budownictwie trzeba radzić sobie w inny sposób, np. stosując cegły pochodzące z rozbiórki lub gotowe produkty oferowane przez producentów w postaci płytek lub pełnej cegły.

Minimalizm to podstawa

Decydując się na stylizację wnętrza przypominającą dawną fabrykę musimy postawić na wykończenie poszczególnych płaszczyzn odpowiednimi materiałami. Ściany powinien zdobić surowy beton lub stara cegła, podłogi postarzane drewno, a samo wnętrze nowoczesne meble wykonane z naturalnych surowców.

Wśród propozycji producentów ściennych materiałów wykończeniowych znaleźć możemy zarówno farby strukturalne, tynki dekoracyjne, jak i płyty doskonale imitujące beton. Równie bogata jest oferta kamieni dekoracyjnych, które swoim wyglądem przypominają stare, lekko obite cegły. Możemy zdecydować się na klasyczne barwy wypalonej czerwieni, które świetnie będą się komponowały z ciemnymi, skórzanymi fotelami oraz dodatkami wykonanymi ze szkła czy stali.

Zobacz także: Nowy „duch” starego mieszkania

Inaczej będą prezentowały się ściany z wykorzystaniem płytki w kolorze żółtoszarym. Dzięki mniej intensywnej barwie, stanowić mogą idealne tło dla kanap w rudym odcieniu i wielkoformatowych plakatów ściennych w chromowanych ramach. Taka aranżacja, w połączeniu z drewnianą podłogą oraz ozdobnymi żyrandolami, przypominać może nieco mieszkanie w stylu nowojorskim – podpowiada Tomasz Ługowski, projektant firmy Bruk-Bet.

Pamiętajmy także, że loftowe stylizacje kochają nieograniczoną przestrzeń i światło dzienne, zatem nie wszystkie mieszkania będą się do niej nadawały. Moda na określony styl projektowania wnętrz stale się zmienia i często trudno za nią nadążyć. Jedno pozostaje jednak niezmienne – sentyment do przeszłości i poszanowanie tradycji. To dzięki nim, aranżacje z wykorzystaniem starej cegły wyróżniać będzie ponadczasowy charakter.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także