REKLAMA
Najlepsze Domy
Luksusowe życie we włoskim stylu

Luksusowe życie we włoskim stylu

Misternie wykonane meble, artystyczne podłogi, weneckie szkło i… plastik. Włoski styl ma dwa oblicze: klasyczne, czasem pełne przepychu i te na wskroś nowoczesne. Mieszkańcy słonecznej Italii mają słabość do luksusu, cenią doskonałą jakość i mają świetny gust.

We włoskich wnętrzach każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno miłośnicy klasycyzmu, jak i fani zwariowanego modernizmu z drugiej połowy XX wieku.

Renesansowe dziedzictwo

Trudno nie zazdrościć mieszkańcom wiecznego miasta słońca i sąsiedztwa wspaniałych dzieł architektury. A te mogą być prawdziwą inspiracją dla tworzenia eleganckich wnętrz, w których panuje harmonia i umiłowanie proporcji.

Włosi lubią piękne przedmioty i mają słabość do luksusu np. kryształowych żyrandoli z weneckiego szkła, złoceń, luster i dekoracyjnych sztukaterii. Cenią doskonałą jakość i szlachetne materiały – szczególnie drewno, skórę i kamień. Włoskie wzornictwo to klasa sama w sobie.

Podłogi wykonane z ceramicznych płytek to często prawdziwe dzieła sztuki. Na podłogach i ścianach równie efektownie prezentuje się chłodny i elegancji marmur, a także stiuk i bardziej rustykalna w kolorystyce terakota.

Doskonałym tłem dla połysku szkła i marmuru będzie puszysty dywan i tekstylia. Wszystko to utrzymane w stonowanej kolorystyce, którą tworzą ponadczasowa biel, szarość, beż, brąz oraz stonowane żółć, czerwień i błękit – charakterystyczne dla całego stylu śródziemnomorskiego.

Wenecki przepych

Republika Wenecka w czasie swojego istnienia wykształciła odrębny styl pełen barokowego przepychu i wschodnich wpływów. Królują w nim złoto i srebro, głębokie ciemne odcienie czerwieni, fioletu, błękitu, a także zgaszony żółty, kolor terakoty i połączenie niebieskiego z zielenią (malachitowy).

Najlepiej prezentują się na równie bogatych fakturach – jedwabiu i aksamicie. Wenecja słynie również z wyrobów z kolorowego artystycznego szkła (żyrandoli, naczyń i bibelotów) misternie wyrabianych na wyspie Murano. Weneckie są również stiuki.

To pokrycia tynkarskie stosowane już w czasach antycznych. Dekoruje się nimi ścian, sufity a także elewacje budynków. Doskonale imitują spękaną powierzchnię marmuru. W zależności od pigmentu można uzyskać stiuk w różnych kolorach od beżu po rubinową czerwień lub głęboką czerń – mówi Bartłomiej Cholewa z Lakma Sat, producenta farb i pokryć dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione.

Włoska awangarda

Prada, Versace, Armani… – Włochy są ważnym punktem na mapie światowej mody spod znaku haute couture. Są również kolebką nowoczesnego designu. Włoscy projektanci współtworzyli ważne kierunki w architekturze i sztuce użytkowej drugiej połowy ubiegłego stulecia: pop-art oraz mid-century modern. Warto znać takie nazwiska, jak choćby Achille Castiglioni – twórca kultowej lampy Arco, Gio Ponti – projektant m.in. superlekkich krzeseł Superleggera czy Joe Colombo, wizjoner, który tworzył futurystyczne projekty jakby wyjęte z filmu „Barbarella”.

To klasycy włoskiego designu lat 60. I 70. XX wieku. Później w latach 80. w Milanie powstała również grupa Memphis, która zrewolucjonizowała ówczesne wzornictwo, wprowadzając do wnętrz jaskrawe kolory i geometryczne wzory. Meble i akcesoria Memphis są lekkie, zabawne, pełne plastiku i jaskrawych połączeń.

Kultowe projekty przedstawicieli tej grupy to m.in. lampa Tahiti czy łóżko Tawayara. To druga strona włoskiego stylu, nieoceniona inspiracja dla fanów niebanalnych wnętrz i modernistycznego designu.

Zobacz wspaniale zaaranżowane wnętrza pełnie udanych kompromisów.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!