Najlepsze Domy
Zalety wentylacji grawitacyjnej

Zalety wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna nazywana również naturalną, działa na zasadzie zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Fot. Jawar
Wentylacja grawitacyjna nazywana również naturalną, działa na zasadzie zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Fot. Jawar
Wentylacja grawitacyjna nazywana również naturalną, działa na zasadzie zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Jest skuteczna tylko w momencie, gdy wymianie podlega odpowiednia ilość powietrza.

Planując zakup lub budowę domu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego walory estetyczne, ale przede wszystkim na funkcjonalność i użyteczność. Cóż nam po pięknym domu, który nie będzie w stanie zagwarantować kojącego ciepła? Z tego względu, tak ważne jest, by w odpowiedni i właściwy sposób zaprojektować wentylację, mającą istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie domowników. Jej brak może bowiem powodować wilgotnienie mieszkania, a następnie negatywnie wpływać na samopoczucie.

Jak ją dokładnie oszacować wentylację grawitacyjną? W ciągu godziny w danym pomieszczeniu musi nastąpić wymiana powietrza w takiej ilości, ile wynosi jego powierzchnia lub 30 m3 powietrza na każdą osobę mieszkającą w tym pomieszczeniu. Jakie są jeszcze zalety wentylacji oprócz zapewnienia komfortu mieszkania? Przede wszystkim eliminuje ona ryzyko powstawania wilgoci, zagrzybienia i nieprzyjemnych zapachów. W porównaniu do wentylacji mechanicznej nie generuje żadnych dźwięków oraz dodatkowych kosztów w trakcie jej eksploatacji. Co więcej, jest bezobsługowa.

Co do zasadności posiadania wentylacji grawitacyjnej nie ma wątpliwości. Kiedy jednak użytkownik powinien zastanowić się nad jej rozplanowaniem?

Już na etapie planowania rozkładu domu należy przemyśleć, w jaki sposób zaprojektować wentylację. Obecnie, kiedy to w domach znajdują się pomieszczenia, które muszą być wentylowane (kuchnia, łazienka, kotłownia, czy salon z kominkiem) jest to wymóg prawa budowlanego. Dobrym rozwiązaniem jest więc budowa komina z kanałami wentylacyjnymi. Nie jest to kosztowna i skomplikowana inwestycja – kanały wentylacyjne budowane są bowiem z gotowych kształtek. Budując kominy, nie każdy musimy stawiać od fundamentów. Atrakcyjną alternatywą są gotowe systemy kominowe, składające się z rur i kształtek ceramicznych, lekkiego pustaka perlito-betonowego oraz izolacji z wełny mineralnej. Dzięki zastosowaniu komina z pionowymi kanałami wentylacyjnymi powstaje ciąg, który wysysa z domu zanieczyszczone powietrze. Natomiast na jego miejsce napływa świeże, poprzez zamontowane nawiewniki w ramach okiennych lub w ścianach. W ten sposób zapewniamy ciągłą cyrkulację powietrza w budynku – wyjaśnia Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Działanie wentylacji grawitacyjnej nie jest szczególnie skomplikowane, jednak elementów mających bezpośrednie przełożenie na jej prawidłowość i efektywność jest wiele. Jedną z nich jest właściwe zaizolowanie. Tylko ocieplony kanał wentylacyjny zapewni właściwą różnicę ciśnień pomiędzy wlotem a wylotem powietrza, a zarazem doprowadzi do zjawiska konwekcji. Dlatego też, do budowy nowoczesnych kanałów wentylacyjnych wykorzystuje się lekkie pustaki keramzytobetonowe, zapewniające dobrą izolacyjność lub pustaki wykonane z perlito-betonu o jeszcze lepszych parametrach. Szczególnie istotne okazuje się właściwe zaizolowanie kanałów wentylacyjnych, które znajdują się przy ścianach zewnętrznych budynków.

Niewłaściwa konstrukcja takich kanałów (np. budowanie ich z ciężkiego betonu) może doprowadzić do przemarzania i powstawania ciągu wstecznego. Jest to niepożądane zjawisko, w przypadku którego powietrze z kanału wentylacyjnego napływa do pomieszczenia, zamiast być z niego odprowadzane. Ten problem jest szczególnie uciążliwy w okresie niskich temperatur i wówczas może powodować wyraźny dyskomfort mieszkańców.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!