Najlepsze Domy
Zalety rekuperacji

Zalety rekuperacji

W rekuperatorze, potocznie zwanym sercem wentylacji mechanicznej, spotykają się dwa strumienie powietrza. Zimny – pobierany z zewnątrz oraz ciepły, który jest wywiewany z domu. Fot. Depositphotos
W rekuperatorze, potocznie zwanym sercem wentylacji mechanicznej, spotykają się dwa strumienie powietrza. Zimny – pobierany z zewnątrz oraz ciepły, który jest wywiewany z domu. Fot. Depositphotos
Rekuperacja to wydatek rzędu 17 tys. złotych, jednak jej montaż pozwala zyskać do 50% oszczędności na rachunku za ogrzewanie. Jest to nie tylko wydajne i ekologiczne rozwiązanie, ale także zapewnienie komfortu wszystkim domownikom. Prezentujemy kluczowe korzyści wynikające z użytkowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Stały dopływ świeżego powietrza, pełna automatyzacja oraz koniec z przeciągami – to tylko niektóre z zalet, jakie daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Chociaż na montaż rekuperatora warto zdecydować się już na etapie projektu, modernizacji można także poddać istniejącą instalację podczas gruntownego remontu domu. 

Powietrze samo dba o swoją jakość

W rekuperatorze, potocznie zwanym sercem wentylacji mechanicznej, spotykają się dwa strumienie powietrza. Zimny – pobierany z zewnątrz oraz ciepły, który jest wywiewany z domu. Chociaż się ze sobą nie mieszają, to powietrze wywiewane ogrzewa nawiewane. Zarówno jedno, jak i drugie poddawane jest szczegółowej filtracji, która eliminuje wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, roztocza, alergeny czy pyły. Dzięki temu do pomieszczeń stale napływa świeże powietrze, bez względu na to, czy regularnie wietrzymy mieszkanie. Pozwala to zrezygnować z niekomfortowych i niebezpiecznych przeciągów, a tym samym ograniczyć straty ciepła. Ponadto rekuperacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza niezależnie od pory roku i obecnych warunków atmosferycznych (jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej), dlatego zjawisko pojawienie się na ścianach pleśni lub grzybów jest zredukowane do minimum.

Wygoda 

Nowoczesne rekuperatory można programować i sterować nimi zdalnie za pomocą smartfona, tabletu lub specjalistycznego panelu, który umieszcza się w miejscu dostępnym dla wszystkich domowników.

Rekuperator rozbudowany o automatykę reguluje swoją pracę oraz dostosowuje ilość świeżego powietrza do aktualnego zapotrzebowania. Poprzez czujniki rozmieszczone w pomieszczeniach do urządzenia zostają dostarczone informacje o stanie jakości wewnątrz. Dzięki temu rekuperator samodzielnie może kontrolować swoje działanie bez ingerencji użytkownika. Jeżeli w domu przebywa przez dłuższy czas więcej osób niż zazwyczaj, urządzenie pracuje intensywniej, natomiast kiedy mieszkanie pozostaje puste – rekuperator spowalnia swoją pracę. Dodatkowo użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich funkcji diagnostycznych oraz parametrów powietrza, takich jak jego aktualna jakość, temperatura czy wilgotność – tłumaczy Jarosław Hehorowicz z firmy CentroClima.

Jeżeli rekuperator wyposażony jest w odpowiednie sterowniki, istnieje możliwość podłączenia go do układu zarządzania budynkiem BMS, na który może składać się zarządzanie oświetleniem, systemem antywłamaniowym, ogrzewaniem i klimatyzacją czy obsługą domowego sprzętu AGD. W ten sposób możemy wygodnie sterować wszystkimi instalacjami, siedząc na kanapie lub monitorować ich stan, przebywając na urlopie.

Oszczędność – ogrzewaj w zimie, chłódź latem

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego. Dzięki temu źródło ciepła (piec gazowy, pompa ciepła etc.) nie musi intensywnie pracować, ponieważ ciepło zostaje wewnątrz domu. Chociaż montaż rekuperacji jest stosunkowo drogi, w przypadku budowy domu szybko się zwróci, ponieważ nie musimy stawiać kominów wentylacyjnych, których koszt niejednokrotnie przekracza 12 tys. złotych.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!