Najlepsze Domy
Stacja uzdatniania wody w domu jednorodzinnym

Stacja uzdatniania wody w domu jednorodzinnym

W domu jednorodzinnym woda jest dostarczana z wodociągu lub z własnej studni. Woda z wodociągu spełnia wymogi wody pitnej, jednak najczęściej na terenie naszego kraju jest wodą twardą. Z kolei woda ze studni może zawierać szereg związków, np. żelaza, których ilość znacznie przekracza normę.

Coraz większa dbałość inwestorów o komfort życia, a także ograniczanie niekorzystnego wpływu na środowisko owocuje wyposażaniem domu w instalacje i urządzenia energooszczędne wykorzystujące odnawialne źródła energii. Takim świadomym działaniem jest zadbanie o wysoką jakość wody w naszym domu, która ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, jak również na użytkowany sprzęt AGD. O zaletach zastosowania stacji uzdatniania wody rozmawiają Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej  Archipelag oraz Anna Szoka, menedżer sprzedaży w firmie EcoWater Systems Poland.

Twarda woda

O tym, że mamy w domu twardą wodę świadczy przede wszystkim kamienny osad na urządzeniach sanitarnych i sprzętach AGD, którego trudno nie zauważyć. Ma ona również zły wpływ na instalację grzewczą, kamień osadza się także na ubraniach, skórze czy włosach. Aby tego uniknąć, warto pomyśleć o zmiękczeniu wody w naszym gospodarstwie – przekonuje architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej Archipelag.

Czytaj także: Czego oczekujemy od rozwiązań smart?

Woda z sieci miejskiej to nie tylko osad, ale często również wyczuwalny nieprzyjemny smak i zapach chloru, który jest dodawany do wody w celu jej uzdatnienia. A przecież woda jest nieodłącznym składnikiem potraw i napojów, które przygotowujemy każdego dnia, codziennie też ma z nią kontakt nasza skóra, dlatego warto zadbać o jakość poprawiając tym samym jej smak i zapewniając bezpieczeństwo domownikom – dodaje Anna Szoka menedżer sprzedaży w firmie EcoWater Systems Poland.

Zmiękczanie i filtracja

Poprawa jakości wody jest dzisiaj sprawą powszechną. Bardzo popularne są dzbanki czy butelki filtrujące wodę. Coraz częściej stosujemy również urządzenia montowane na instalacji wodnej w kuchni czy też na przyłączu.

W zależności od naszych potrzeb i możliwości (lokalowych i finansowych) wybieramy odpowiednie urządzenia. Możemy zastosować filtry mechaniczne, sterylizatory UV czy najbardziej znane filtry węglowe, które poprawiają barwę, zapach i smak wody, a także pozbawiają ją chloru. Nie możemy również zapomnieć o zmiękczaczach, których działanie polega na usunięciu z wody jonów wapnia i magnezu i zastąpienie ich jonami sodu, dzięki czemu otrzymujemy wodę miękką - podkreśla architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

Żeby osiągnąć pożądaną jakość wody, eliminując np. zanieczyszczenia, twardość i niektóre związki nie trzeba zastanawiać się, gdzie zmieścimy wszystkie urządzenia, ponieważ na rynku są już dostępne kompaktowe stacje, które kompleksowo uzdatniają wodę. Takim urządzeniem jest stacja zmiękczająca i filtrująca wodę Aquahome Duo. Jest to połączenie stacji zmiękczającej wodę oraz filtra z wkładem z węgla aktywnego, dzięki czemu jednocześnie usuwa niepożądane osady z kamienia oraz nieprzyjemny smak i zapach. Stację  montuje się na głównym przyłączu wody zimnej i poza okresowym dosypaniem do zbiornika soli tabletkowanej, nie wymaga ona żadnej obsługi. Pozostaje tylko cieszyć się zmiękczoną i smaczną wodą w całym domu – zapewnia Anna Szoka z firmy EcoWater.

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA