Najlepsze Domy
Czego oczekujemy od rozwiązań smart?

Czego oczekujemy od rozwiązań smart?

Bezpieczeństwo, komfort, oszczędność, modułowa budowa i sterowanie wszystkimi systemami za pomocą głosu – te możliwości oferowane przez rozwiązania stosowane w inteligentnych domach najbardziej doceniają ludzie chcący kupić nowy dom czy mieszkanie. Fot. Fibaro
Bezpieczeństwo, komfort, oszczędność, modułowa budowa i sterowanie wszystkimi systemami za pomocą głosu – te możliwości oferowane przez rozwiązania stosowane w inteligentnych domach najbardziej doceniają ludzie chcący kupić nowy dom czy mieszkanie. Fot. Fibaro
Rozwiązania spod znaku „smart home” od kilkunastu lat szturmem podbijają rynki budowlane, również polski. Rozwój technologii i coraz silniejsza konkurencja w tej dziedzinie sprawiają, że granicą możliwości rozbudowy takiego systemu jest jedynie nasza wyobraźnia.

Bezpieczeństwo, komfort, oszczędność, modułowa budowa i sterowanie wszystkimi systemami za pomocą głosu – te możliwości oferowane przez rozwiązania stosowane w inteligentnych domach najbardziej doceniają ludzie chcący kupić nowy dom czy mieszkanie. Najbardziej przekonują ich systemy modułowe, które można w przyszłości rozbudowywać.

Jednak niektóre z nich najskuteczniej zwracają uwagę tych, którzy zastanawiają się nad kupnem nowego apartamentu albo mieszkania. Raporty analizujące tę sferę pokazują, że na decyzje większości osób chcących kupić nieruchomość wyposażoną w inteligentne rozwiązania najsilniej wpływa kilka elementów:

- Bezpieczeństwo
- Komfort życia
- Oszczędność
- Modułowa budowa
- Możliwość sterowania głosem.

Potwierdzają to przedstawiciele firm deweloperskich, które w swojej ofercie mają takie rozwiązania.

O udogodnienia związane z systemami typu smart home najczęściej pytają nas osoby kupujące mieszkania na wynajem. Dotyczy to zwłaszcza lokali na wynajem krótkoterminowy – mówi Andrzej Miś, rzecznik prasowy Budimex Nieruchomości. – Decydują się na systemy, które powiadomią ich o niepotrzebnie włączonym grzejniku, oświetleniu czy wreszcie wyposażonych w czujniki zalania. To elementy gwarantujące bezpieczeństwo, ale też oszczędność, bo urządzenia wyłączone w porę nie generują niepotrzebnych kosztów – wyjaśnia.

Czytaj także: Co potrafi inteligentne oświetlenie.

Michał Majewski z firmy Maycom dodaje, że jest jeszcze jedna grupa klientów żywo zainteresowanych technologią smart home – to mężczyźni.

Panowie dbają o to, by nie trzeba było tracić czasu na zbędne czynności, dlatego interesuje ich automatyczne otwieranie bram wjazdowych, włączanie światła czy regulowanie ogrzewania. Po co nieustannie podchodzić do grzejnika, by zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę, skoro wszystkim można sterować wygodnie z własnego smartfonu? – tłumaczy.

Żyć bezpieczniej

To najważniejszy element systemów smart home, o który pytają klienci. Nie przez przypadek więc w tej dziedzinie firmy projektujące i produkujące takie systemu tej dziedzinie poświęcają wiele uwagi.

Nic w tym dziwnego, że chcemy, by nasz dom nie spłonął w czasie naszej nieobecności, nie został zalany, żeby złodzieje omijali go z daleka czy wreszcie, byśmy nie zatruli się w czasie snu tlenkiem węgla. Przed wszystkim tym zabezpieczają skutecznie systemy wyposażone w wyspecjalizowane czujniki – mówi Szymon Ochociński, kierownik ds. klientów strategicznych z firmy Fibaro. – Nasz system powiadomi właściciela mieszkania o potencjalnym zagrożeniu np. w sytuacji, gdy czujniki dymu lub zalania wykryją potencjalnie niebezpieczne zdarzenie. Wtedy uruchamiana jest scena alarmowa, a użytkownik natychmiast otrzyma informację o tym na telefon - wyjaśnia.

Arcyważnym elementem tej części inteligentnego domu jest też inteligentny intercom. Ma on wbudowaną kamerę, która rejestruje obraz pod kątem 180 stopni. To, w połączeniu z funkcją HDR i wysoką rozdzielczością (Full HD), zapewnia wysokiej jakości podgląd na wejście do domu. Dzięki temu doskonale wiemy, kto zbliża się lub dzwoni do drzwi.

Żyć komfortowo

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!