Najlepsze Domy
Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu

Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu

Budynki odpowiadające normom z lat 70. i 80. najlepiej ocieplać przy użyciu styropianu grafitowego. Fot. Knauf Therm
Budynki odpowiadające normom z lat 70. i 80. najlepiej ocieplać przy użyciu styropianu grafitowego. Fot. Knauf Therm
Podstawowym kosztem kwalifikowanym, a zarazem warunkiem udziału w Programie Czyste Powietrze, jest zakup wysokoefektywnego źródła ciepła spełniającego obowiązujące normy emisji, np. w postaci kotła kondensacyjnego. Właściciele domów już użytkowanych mogą ponadto ubiegać się o dofinansowanie prac termoizolacyjnych, które pozwalają zmniejszyć straty ciepła i całkowite zapotrzebowanie budynku na energię.

W ramach programu Czyste Powietrze osoby remontujące dom mogą otrzymać nawet 90% dotacji na wymianę źródła ciepła i termomodernizację. Jakie kryteria należy spełnić, by uzyskać dofinansowanie na termoizolację budynku?

Maksymalny koszt kwalifikowany do wsparcia może w przypadku ocieplenia domu wynieść nawet do 150 zł za każdy metr kwadratowy ocieplenia. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest spełnienie bardzo wymagających kryteriów termoizolacyjności zawartych w warunkach technicznych przewidzianych na 2021 rok. Zgodnie z nimi współczynnik przewodzenia ciepła Umax nie może być wyższy niż 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych i 0,15 W/m2K dla stropodachów.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do przedsięwzięcia modernizacyjnego i jaki materiał wziąć pod uwagę?

Sprawdź, co jest potrzebne

We wniosku o dofinansowanie termomodernizacji należy zaznaczyć rodzaj materiału, wartość lambda, grubość warstwy, a także określić współczynnik przenikania ciepła przed i po ociepleniu. Dlatego na początek najlepiej zlecić wykonanie audytu energetycznego, który pozwoli określić rodzaj i grubość materiału, jaki należy zastosować dla osiągnięcia wymaganych do akceptacji wniosku wartości współczynnika U dla ściany czy dachu.

Warto zaznaczyć, że program Czyste Powietrze przewiduje także dofinansowanie opisanych prac towarzyszących – dopłaty do 1000 zł za audyt energetyczny przed realizacją przedsięwzięcia czy za wykonanie dokumentacji projektowej związanej z modernizacją i dociepleniem dachu. Jeśli tego typu analizy nie zostały przeprowadzone, końcowy współczynnik przenikania ciepła zostanie wyliczony automatycznie przez aplikację, w oparciu o rok oddania budynku do użytkowania oraz np. uśrednione parametry materiałów termoizolacyjnych.

W przypadku wniosku papierowego parametry te należy wprowadzić i wyliczyć samodzielnie na podstawie posiadanej dokumentacji. Niespełnienie wymagań na rok 2021 wiąże się z nieprzyjęciem lub odrzuceniem wniosku.

Aby uzyskać oczekiwane parametry przenikania ciepła dla przegród budowlanych po ociepleniu, należy najpierw przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową, co pozwoli dobrać właściwe w konkretnym przypadku rozwiązanie termoizolacyjne. Warto pamiętać, że inwestycja w odpowiednio dobraną termoizolację nie tylko pozwoli otrzymać zwrot poniesionych kosztów w programie Czyste Powietrze, ale przede wszystkim trwale obniżyć rachunki za ogrzewanie i zachować budynek w dobrym stanie technicznym na kolejne lata, nie wspominając o poprawie komfortu mieszkania i estetyki elewacji – mówi Cezary Bieżoński, Regionalny Menadżer ds. Sprzedaży Knauf Therm.

Jak sprostać trudnym wymaganiom?

Postawione w programie Czyste Powietrze warunki otrzymania dofinansowania są dość rygorystyczne pod względem wymagań technicznych. Maksymalny parametr U dla ścian zewnętrznych na poziomie 0,2 W/m2K jest zbliżony do tego, który obowiązuje w standardzie pasywnym i wynosi 0,15 W/m2K. Tymczasem ściany budynków wznoszonych jeszcze w latach 90. charakteryzowały się parametrem U na poziomie 0,55 W/m2K, a w latach 60.- 80. – nawet 1,16 W/m2K. Poprawienie ich współczynnika przenikania ciepła metodą ETICS przy użyciu najtańszego styropianu białego o współczynniku lambda 0,044 W/mK może być trudne.

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!