Najlepsze Domy
Okna „pozyskujące” ciepło

Okna „pozyskujące” ciepło

Okna to bardzo ważny element każdego domu. Jednak w budownictwie energooszczędnym zyskują jeszcze większe znaczenie. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna potrafią bowiem „pozyskiwać” energię cieplną i zatrzymać ją we wnętrzu.

Jedną z najistotniejszych cech okien fasadowych jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Według obecnych norm prawnych wartość współczynnika U nie może przekroczyć 1,10 W/m²K. W 2021 roku wartość ta ma osiągnąć 0,90 W/m²K. Jednak już teraz wielu producentów oferuje okna energooszczędne, a nawet pasywne, dla których współczynnik U wynosi 0,80 W/m²K i mniej. 

Na energooszczędność kompletnego rozwiązania wpływ ma bowiem zarówno szklenie, jak i rama okna, a nawet sposób montażu. Okna panoramiczne powinny składać się z pakietów 3- lub 4-szybowych, z dwukomorowymi szybami niskoemisyjnymi, z przestrzeniami międzyszybowymi wypełnionymi najlepiej gazem szlachetnym, np. argonem. Dwie komory i argon skutecznie chronią przed ucieczkami ciepła, a niskoemisyjna powłoka odbija promieniowanie cieplne emitowane przez sprzęty domowe, zatrzymując je w pomieszczeniu, jednocześnie przepuszczając promienie słoneczne, wpadające z zewnątrz.

Więcej o zasadach energooszczędnego budownictwa będziemy mówić w trakcie 4Buildings. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

Rozmieszczenie przeszkleń

Lokalizacja okien, zwłaszcza tych o znacznych rozmiarach, bezpośrednio wpływa na komfort domowników oraz na bilans energetyczny budynku. Pomieszczenia dzienne, jak kuchnia czy salon potrzebują dużych przeszkleń bardziej niż np. sypialnia, w której mogą one zakłócać rytm dnia i potrzebną mieszkańcom intymność. 

Co więcej, montując panoramiczne okna od strony południowej pozyskamy więcej ciepła z promieni słonecznych – jest to nadrzędna zasada projektowania pasywnego. Z kolei od strony północnej powinniśmy ograniczyć przeszklenia – tam bowiem nasłonecznienie jest mniejsze, a możemy natknąć się na uciążliwe zimne wiatry.

Czytaj także: Ekologiczne ogrzewanie z powietrzną pompą ciepła. 

W budynkach pasywnych najlepiej przyporządkować pomieszczenia do odpowiednich stref temperaturowych. Od strony południowej, w której promienie słoneczne docierają najdłużej, powinny znaleźć się pomieszczenia dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu i w których niezbędna jest względnie wysoka temperatura. Zwykle ulokowany jest tu salon bądź gabinet, dlatego warto rozważyć zamontowanie dużych okien, które dadzą zarówno więcej światła, jak i ciepła. Docenimy to szczególnie zimą.

Aby ochronić się przed nadmiarem słońca w upalne dni warto pomyśleć o odpowiednich przesłonach – roletach, markizach, żaluzjach, bądź innych nie-stałych przesłonach, które zapewnią nam odrobinę przyjemnego cienia.

Dobrze ulokowane okna powinny też sprzyjać komfortowi naszego wypoczynku: dlatego w sypialni powinny wychodzić na stronę wschodnią. Dzięki temu poranne promienie wpadające do tego wnętrza pozwolą nam obudzić się w pogodnym nastroju, a w godzinach przedpołudniowych natężenie zmaleje już na tyle, że warunki będą sprzyjające relaksowi. Tu trzeba też pomyśleć o oknach z szybami, które będą wyciszać dźwięki z zewnątrz. To samo dotyczy na przykład pokoi dziecięcych – te powinny być odpowiednio wyciszone i najlepiej posiadać okna skierowane na południowy zachód. Wtedy będą dobrze doświetlone, a promienie słoneczne nie będą budzić dzieci wczesnym rankiem.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!