Najlepsze Domy
Przygotuj drewno do kominka. Jak wybrać siekierę?

Przygotuj drewno do kominka. Jak wybrać siekierę?

Dobór właściwej siekiery jest bardzo ważny, nie tylko ze względu na komfort pracy, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo. Gdy siekiera ma zbyt ciężką głowicę lub za długi trzonek istnieje ryzyko, że podczas zamachu stracimy nad nią pełną kontrolę. Możemy też nabawić się kontuzji. Jeśli natomiast odpowiednio dobierzemy narzędzie wówczas mamy gwarancję, że rozbicie pieńka nastąpi już w pierwszym uderzeniu.

Najważniejsze przy doborze siekiery są dwa testy, które warto wykonać, aby być pewnym, że wybraliśmy odpowiedni produkt dla siebie. To test długości i test wagi. Wykonuje się je w bardzo prosty sposób. W przypadku testu długości – należy chwycić siekierę przy samej głowicy i ułożyć ją wzdłuż wyciągniętej ręki. Jeśli koniec trzonka sięga naszej pachy, oznacza to, że siekiera jest zbyt długa. Natomiast test wagi polega na chwyceniu siekiery za końcówkę trzonka i pozwoleniu, aby luźno wisiała. Następnie należy unieść siekierę do pozycji pionowej używając jedynie siły nadgarstka, traktując łokieć jak dźwignię. Jeśli nie można unieść siekiery w ten sposób to sygnał, że jest źle dobrana i trzeba sięgnąć po mniejszy rozmiar.

Jeśli znamy już zasady doboru siekier czas na zakupy. A wybór tych produktów na rynku jest szeroki. Bogatą ofertę prezentuje firma Fiskars, która posiada czwartą generację siekier X, w różnych rozmiarach dopasowanych dla każdego.

Ciesielska czy rozłupująca?

Jeśli potrzebujemy narzędzia do prac leśnych i stolarskich, to najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po jedną z siekier ciesielskich. Są one stosunkowo niewielkie, ale doskonałe ostrze
i wysoka jakość materiału sprawiają, że praca w lesie jest bezpieczna i zarazem skuteczna. Natomiast jeśli chcemy przygotować, np. drewno na opał, najlepiej wykorzystać do tego zadania siekiery rozłupujące. Ułatwione zostało również rozróżnianie siekier – czarny kolor głowicy został zarezerwowany dla siekier ciesielskich, a srebrny – rozłupujących.

Czytaj także: Jesienne porządki wokół domu.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!