Najlepsze Domy
Jesienne porządki wokół domu

Jesienne porządki wokół domu

Najważniejszym punktem na jesiennej liście porządków jest uprzątnięcie trawnika. Przed zimą należy go zgrabić i usunąć z niego liście oraz resztki owoców. Pozostawione zaczną gnić i psuć murawę, czego należy unikać.

Powoli kończy się sezon letni i coraz częściej myślimy o jesiennych porządkach w naszych przydomowych ogródkach. Jest kilka ważnych punktów na liście spraw do załatwienia, aby spokojnie cieszyć się pięknym ogrodem i tarasem w kolejnym sezonie. Prace te dotyczą nie tylko roślin czy trawnika, lecz także otoczenia domu. Grunt to dobry plan i narzędzia, które ułatwią wykonanie zadania.

Jesienna pielęgnacja trawnika

Do uprzątnięcia trawnika przydadzą się nam odpowiednie grabie do liści, dzięki którym sprawnie oczyścimy nasz trawnik. Wybierzmy narzędzia dopasowane do powierzchni ogródka – te z szeroką głowicą doskonale sprawdzą się w pracy na dużym terenie, z mniejszą – idealnie pasują do niewielkich powierzchni. Godne polecenia są np. grabie z linii SolidTM - dostępne w trzech rozmiarach XL, L, M. Mają one wytrzymałe, elastyczne zęby zaprojektowane tak, by liście nie blokowały się w głowicy. Ponadto zostały wyposażone w aluminiowy trzonek i dzięki temu są lekkie i wyjątkowo komfortowe w użyciu. Przy ich pomocy każdą pracę wykonamy w mgnieniu oka.

Przy tej okazji pomyślmy o ekologicznym wykorzystaniu zebranych liści. Na przykład można je zagospodarować do przygotowania naturalnego kompostu. Pożyteczne owady, na przykład biedronki lub złotooki, z radością znajdą w pozostawionych liściach swój zimowy schron. Jeśli masz sosny, z pewnością nieraz skarżysz się na opadłe igły pokrywające ścieżki i trawnik. Zgrab je na małe stosy i użyj jako ściółki dla roślin zimozielonych i rododendronów.

Aby sprawnie posprzątać zgrabione liście czy chwasty warto pomyśleć o koszu. W porządkowaniu ogrodu sprawdzi się np. kosz PopUp Solid TM, który został wykonany z wysokiej jakości tworzywa odpornego na rozdarcie i pleśń. Jest łatwy w czyszczeniu i wyposażony w zaczepy umożliwiające jego szybkie złożenie.

Porządki w rabatach i donicach

Kolejnym ważnym punktem na naszej liście powinny być porządki w rabatach. Warto rozpocząć je od roślin jednorocznych. Resztki tych roślin i chwasty usuwamy, a następnie nawozimy oczyszczoną powierzchnię. Za jakiś czas, przed pojawieniem się przymrozków, ziemię jeszcze przekopujemy. W przypadku roślin wieloletnich musimy przyciąć nad ziemią uschnięte byliny i dokładnie oczyścić rabatę. Ponadto, dokładnie usuwamy przekwitnięte, sezonowe rośliny z donic, skrzyń czy pojemników. Uzyskaną w ten sposób ziemię możemy przenieść do ogródka. Pamiętajmy również, że jesień to dobry moment na sadzenie np. roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. I nie zapominajmy o ich podlewaniu, aby dobrze się zakorzeniły. Nie liczmy, że załatwi to za nas deszczowa pora roku.

Posadzka i rynny na błysk

Planując jesienne porządki na tarasie i w ogrodzie nie można zapomnieć o oczyszczeniu posadzki czy też rynien. Bowiem, nie tylko trawnik wymaga sprzątnięcia po letnim sezonie. Posadzki na tarasach czy balkonach trzeba porządnie oczyścić, aby nie doprowadzać do osadzania się trwałych zanieczyszczeń czy grzybów. W tym przypadku bez szczotki z odpowiednim włosiem, ani rusz. Idealnym rozwiązanie są szczotki z linii Solid marki Fiskars, które poradzą sobie z usuwaniem nawet najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!