Najlepsze Domy
Prawidłowe użytkowanie ogrzewania podłogowego

Prawidłowe użytkowanie ogrzewania podłogowego

Rosnąca popularność „podłogówki” wynika przede wszystkim z faktu, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc energooszczędne, oferujące użytkownikom konkretne oszczędności finansowe. Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2°C, bez zmniejszenia komfortu przebywania w pomieszczeniu. Dzięki temu oszczędność zużycia energii w skali roku może sięgać nawet 11-12%.

4 Odpowiednie sterowanie

Zasada numer 4 – korzystajmy z rozwiązań, które ułatwią ustawienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Chodzi przede wszystkim o sterowniki.

Na rynku istnieje szereg rozwiązań umożliwiających kontrolę i regulację temperatury. Ciekawą propozycją są sterowniki z wbudowanym modułem WiFi, dzięki którym możliwe jest precyzyjne ustawienie temperatury w domu z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do Internetu i dedykowana, bezpłatna aplikacja dla systemów Android oraz iOS. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy nie ma nas w domu. Na ten czas możemy obniżyć temperaturę do 18-19°C, a na dwie godziny przed powrotem podnieść ją np. do 20°C – mówi ekspert firmy TECE.

5 Zrezygnujmy z dywanów

Tak, tak – to elementy wyposażenia wnętrz, które mogą hamować ilość ciepła oddawanego do pomieszczenia. Dotyczy to także dużych mebli, które zajmują sporą część powierzchni i mogą utrudniać przepływ ciepła. Jednak i na to jest rozwiązanie. Wystarczy zdecydować się na meble o wysokich, ponad 10-centymetrowych nóżkach. W takiej sytuacji przepływ ciepła nie będzie zakłócony, a meble nie będą hamowały swobodnego oddawania ciepła do pomieszczenia.

To, jakie oszczędności wynikające z zastosowania ogrzewania podłogowego jesteśmy w stanie wygenerować, zależy w dużej mierze od nas samych – naszych nawyków i sposobów użytkowania systemu grzewczego. Dlatego warto zaznajomić się z podstawowymi zasadami eksploatacji – zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre.

Czytaj także: Montaż ogrzewania podłogowego. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!