Najlepsze Domy
Montaż ogrzewania podłogowego

Montaż ogrzewania podłogowego

Rozwiązanie, w którym podłoga pełni funkcję grzejnika ma wiele zalet, a do najważniejszych z nich należą oszczędność energii i wygoda. Mechanizm oddawania ciepła głównie drogą promieniowania sprawia, że można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 3°C i nadal odczuwać optymalny komfort cieplny. Taki system wymaga jednak starannego planowania, gdyż późniejsze zmiany są w zasadzie niemożliwe.

Wodne ogrzewanie podłogowe to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym. Aby jednak działało efektywnie, należy przestrzegać podstawowych zasad przy jego projektowaniu i wykonawstwie. Duże znaczenie dla sprawności układu ma rodzaj zastosowanej termoizolacji.

Projekt ogrzewania podłogowego powinien zawierać między innymi takie elementy, jak długość, rozstaw i średnica rur grzewczych, układ pętli oraz grubość termoizolacji. Budowa grzejnika zależy od rodzaju pomieszczenia i jego położenia w strukturze budynku. Układ i rozstaw pętli w salonie na parterze może bowiem wyglądać inaczej niż np. w holu na wyższym piętrze. Bardzo ważnym elementem projektowania ogrzewania podłogowego jest dobór odpowiedniego rodzaju i grubości termoizolacji, gdyż znacząco wpływa ona na efektywność oddawania ciepła przez system do pomieszczenia.

Dobrze ułożony system grzewczy

Wyjątkowo korzystną cechą ogrzewania podłogowego jest równomierny i subtelny sposób oddawania ciepła, którego strumienie unoszą się z dołu do góry. Aby ten mechanizm działał w pełni efektywnie, orurowanie układa się na odpowiednio dobranej warstwie termoizolacji. Przede wszystkim ogranicza ona straty ciepła do gruntu, które w tej sytuacji mogą być znacznie większe niż w przypadku podłóg nieogrzewanych.

Jej drugą funkcją jest natomiast kierunkowanie strumieni energii cieplnej w kierunku pomieszczenia. Najlepiej w tej roli sprawdzają się płyty EPS o specjalnie wyprofilowanym kształcie, który umożliwia prowadzenie rur w warstwie izolacji (np. Knauf Therm Floor Heating). Na powierzchni materiału znajdują się wypustki, między którymi mocuje się rury bez użycia dodatkowych akcesoriów montażowych, a dodatkowy frez na brzegach płyt pozwala na tworzenie trwałych połączeń między nimi. Materiał o większych rozmiarach niż standardowo sprawia ponadto, że układanie ocieplenia przebiega szybciej.

Oprócz termoizolacji podłogi należy pamiętać o zastosowaniu izolacji brzegowej przy ścianach zewnętrznych. Wykonuje się ją z pianki polietylenowej o grubości 10 mm i wysokości 150 mm. Z jednej strony zapobiega ona stratom ciepła do przegród zewnętrznych, a z drugiej niweluje naprężenia powstające w wyniku odkształceń, jakim ulega podłoga pod wpływem temperatur.

Na tak przygotowanej warstwie izolacji układa się rury w układzie pętlowym lub meandrycznym, zachowując przy tym odstępy od 10 do 30 cm. Układ meandrowy stosuje się zwykle w pomieszczeniach z oknami i drzwiami zewnętrznymi, gdzie występują zwiększone straty ciepła. Dzięki takiemu ułożeniu rur strumień ciepła oddawanego przez podłogę jest największy przy ścianach zewnętrznych, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest większe, natomiast maleje w kierunku środka pomieszczenia. W strefach brzegowych rury układa się dodatkowo w mniejszych odstępach.

Układ pętlowy zapewnia natomiast równomierny rozkład temperatur na powierzchni całej podłogi, dlatego może być stosowany w tych strefach budynku, które nie mają ścian zewnętrznych, jak np. hol czy łazienka. Kolejnym etapem jest wylanie warstwy chudego betonu, najlepiej o dobrej przewodności cieplnej. Rury powinny być przy tym zakryte warstwą wylewki o grubości 3,5 cm. W celu uniknięcia ewentualnego pękania wylewki pod wpływem pracy termicznej należy zastosować dylatacje z taśmy PE.

Jak dobrać grubość termoizolacji?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!