Najlepsze Domy
Odbiór mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Mimo, że chcielibyśmy od razu odebrać klucze do własnego M, najpierw należy je dokładnie sprawdzić, aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Fot. Fotolia
Mimo, że chcielibyśmy od razu odebrać klucze do własnego M, najpierw należy je dokładnie sprawdzić, aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Fot. Fotolia
Odbiór mieszkania najlepiej przeprowadzić w obecności fachowców. Niedociągnięcia na placach budowy są bowiem dość częste, zwłaszcza gdy gonią terminy. Jeśli jednak protokół odbioru podpisujemy samodzielnie, bez zaangażowania specjalisty, trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie elementy, w tym także stolarkę okienno-drzwiową, ściany i sufity oraz balkon.

Mieszkanie zakupione na rynku pierwotnym, choć pełne zalet, nie jest też pozbawione wad. Długo wyczekiwane lokum dostępne jest w wariancie surowym lub z różnymi opcjami wykończenia. Mimo, że chcielibyśmy od razu odebrać klucze do własnego M, najpierw należy je dokładnie sprawdzić, aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Kąty proste i pęknięcia

Na wizytę w celu odebrania mieszkania zabierzmy ze sobą kątomierz do ścian lub też poziomicę. Z użyciem tych narzędzi sprawdzimy kąty proste w miejscach styku ścian i podłóg oraz sufitów, co jest szczególnie istotne w tych pomieszczeniach, w których planujemy później wykonanie mebli pod zabudowę. Wszelkie odstępstwa od normy wpisujemy do protokołu.

Uważnie przyjrzyjmy się także sufitowi. Naszą uwagę powinny przyciągnąć znajdujące się tam, ewentualne pęknięcia i zacieki, które mogą wynikać np. z braku prawidłowej izolacji dachu, jeśli mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze. Ważne są również rysy, szczególnie te na ścianach nośnych. Ich pojawienie może być wywołane osiadaniem budynku. Kiedy dostrzeżemy jednak duże pęknięcia, możemy nawet odmówić odbioru mieszkania, gdyż tego typu uszkodzenia świadczą zazwyczaj o wadach konstrukcyjnych obiektu. Są to oczywiście skrajne, lecz istotne dla naszego bezpieczeństwa przypadki.

Stolarka okienno-drzwiowa właściwie zamontowana

Z okien korzystamy niemal na co dzień – zapewniają nam dostęp naturalnego światła, dopływ świeżego powietrza i widok na zewnątrz. Stolarka okienna musi być funkcjonalna, bezpieczna i… ciepła. Przy odbiorze mieszkania sprawdźmy więc ją dokładnie. Najpierw przyjrzymy się szybom i ramom, aby upewnić się, że nie ma na nich żadnych zarysowań czy pęknięć. Choć w trakcie prac budowlanych okna są zabezpieczone, może się zdarzyć, że ulegną uszkodzeniom.

W dalszej kolejności otwórzmy i zamknijmy wszystkie okna, a także zweryfikujmy, czy prawidłowo się uchylają. Wszelkie zgłoszone przy odbiorze wady montażowe powinny zostać naprawione przez dewelopera. Jeśli stolarka jest wyposażona w nawiewniki, skontrolujmy także, czy działają one poprawnie. Analogicznie jak z oknami, postępujemy z drzwiami we wszystkich pomieszczeniach.

Grunt to dobre zagruntowanie

W zależności od naszych wcześniejszych ustaleń z deweloperem, ściany mieszkania mogą być pokryte tynkiem lub też wykończone gładzią. To drugie rozwiązanie sprawia, że są one praktycznie gotowe do dalszych prac aranżacyjnych, np. malowania farbami w wybranych kolorach. Najpierw musimy się jednak upewnić, że podłoże jest odpowiednio przygotowane – poświećmy więc na ściany latarką, co pomoże nam w zlokalizowaniu ewentualnych nierówności. Podobnie jak w przypadku sufitu, powierzchnia powinna być też całkowicie sucha.

Bardzo często ściany są jedynie wapnowane lub malowane farbami deweloperskimi bez wcześniejszego zagruntowania. Aby sprawdzić ich stan, należy wykonać prosty test, polegający na potarciu wewnętrzną częścią dłoni powierzchni. Jeśli jest ona skredowana i na dłoni pozostanie nalot, najpewniej konieczne będzie odpylenie podłoża i nałożenie gruntu. Taki test najlepiej przeprowadzić w kilku miejscach.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!