Najlepsze Domy
Na co zwrócić uwagę wybierając okna do domów energooszczędnych?

Na co zwrócić uwagę wybierając okna do domów energooszczędnych?

Odpowiednio dobrane okna pozwalają znacząco zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie, zapewniając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo. Fot. Awilux
Odpowiednio dobrane okna pozwalają znacząco zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie, zapewniając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo. Fot. Awilux
W domach pasywnych i energooszczędnych możemy zamontować duże przeszklenia. Dobrych okien najlepiej szukać u producenta gwarantującego najwyższą jakość bez wyrzeczeń. Przy zakupie okna należy zapoznać się ze specyfikacją techniczną i uzyskać deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza parametry okna. Tak wybrane okna pozwolą cieszyć się ciepłem przez długie lata.

Podczas budowy domu pasywnego i energooszczędnego szukamy rozwiązań, które zminimalizują zużycie energii. Odpowiednio dobrane okna pozwalają znacząco zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie, zapewniając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo. Stosowanie innowacyjnych rozwiązań z branży stolarki otworowej umożliwia mieszkańcom domów pasywnych i energooszczędnych montaż dużych przeszkleń, które nie wpływają na straty energii.

Domy pasywne i energooszczędne nie wykluczają dużych przeszkleń w projektach. Jak mówi Rafał Buczek z firmy Awilux: Warto montować takie okna zwłaszcza po stronie południowej, skąd dociera więcej promieni słonecznych. Aby zadbać o jak najlepsze zagospodarowanie ciepła, musimy zwrócić uwagę na otoczenie dookoła naszego budynku: okna nie mogą być nadmiernie zacienione bujną roślinnością czy sąsiadującą zabudową.

Czym jest dom pasywny?

Budynek pasywny musi mieć wysokie parametry izolacyjne oraz musi minimalizować zużycie energii. Pobiera ją nie tylko z zewnątrz, ale również z wewnątrz, czyli z działających sprzętów domowych, a nawet samych mieszkańców, którzy również są źródłem energii. Prostokątny kształt budynku oraz jedno- lub dwuspadowy dach również pozwalają zminimalizować straty energetyczne. Pozwala to na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem domu. Należy jednak pamiętać, że nawet najmniejszy błąd konstrukcyjny może wpłynąć na zakłócenie gospodarki cieplnej.

Domy pasywne najczęściej wyróżnia minimalistyczna bryła, a przede wszystkim - niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, nie większe niż 15 kWh/(m2·K). Podczas wyboru okien do domu pasywnego należy szczególnie zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, który nie powinien przekraczać 0,8 W/(m2·K). Spełnienie takiego kryterium potwierdza certyfikat niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt – tłumaczy ekspert firmy Awilux Rafał Buczek. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o wyposażeniu takich przeszkleń w osłony – duże rolety zewnętrzne czy markizy pozwalają obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%.

Co wyróżnia dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek cechujący się niższym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu z budynkiem tradycyjnym. Podobnie, jak w przypadku budynku pasywnego - jest to prosta bryła, dla której roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosi od 70 kWh/(m2·K). Aktualne normy regulują limit do 160 kWh/(m2·K).

Budynki energooszczędne posiadają podwyższony standard energetyczny uzyskany poprzez odpowiednią konstrukcję oraz dobór właściwych materiałów. W takich domach ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dachy i fundamenty są dokładnie izolowane. Wszystkie elementy budynku muszą chronić przed ucieczką ciepła. Dlatego w przypadku domu energooszczędnego współczynnik przenikania ciepła U dla stolarki otworowej nie powinien być większy niż 1,1 W/(m2·K) – wyjaśnia Rafał Buczek. - Jeśli projekt budynku uwzględnia duże przeszklenia, można ograniczyć straty ciepła poprzez montaż specjalnych okien o współczynniku U wynoszącym mniej niż 0,8 W/(m2·K), które m.in. posiadają szybę z trzech tafli oraz ramy wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.

Jaką stolarkę okienną wybrać?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!