Najlepsze Domy
Polacy chcą budować domy energooszczędne

Polacy chcą budować domy energooszczędne

Za nami kolejny dobry rok dla branży budowlanej. Fot. Isover
Za nami kolejny dobry rok dla branży budowlanej. Fot. Isover
Czy 2019 rok będzie rokiem budownictwa energooszczędnego?

Za nami kolejny dobry rok dla branży budowlanej. Dynamicznie rozwija się również rynek izolacji, głównie dzięki rosnącej wiedzy i świadomości inwestorów, ale również dzięki coraz wyższym wymaganiom zawartym w warunkach technicznych oraz programom wspierającym termomodernizację budynków. Isover przewiduje optymistyczne perspektywy na 2019 rok.

Energooszczędny dom to długofalowa inwestycja

To był szczególny rok dla Isover. Utrzymujący się wzrost gospodarczy, dobra kondycja całej branży, wiele nowych inwestycji i wyjątkowy jubileusz. Marka materiałów izolacyjnych przez 12 ostatnich miesięcy świętowała 25-lecie na polskim rynku.

Przez ćwierć wieku braliśmy udział w rozwoju branży izolacyjnej w Polsce. Nasze materiały znalazły zastosowanie w wielu budynkach – zarówno prestiżowych inwestycjach będących wizytówkami miast, jak i tysiącach domów jednorodzinnych. W tym czasie zaszło wiele zmian w technologii stosowanych rozwiązań, sposobach budowy, a także świadomości użytkowników budynków, czyli nas wszystkich. Od kilku lat obserwujemy nieustanny wzrost sprzedaży produktów z wełny mineralnej z bardzo niską lambdą, czyli najbardziej efektywnych energetycznie. Oznacza to, że coraz więcej osób podchodzi do budowy domu, jak do dobrej inwestycji. Wybieramy energooszczędne materiały izolacyjne, bo wiemy, że przyczynią się one do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie domu przez cały okres eksploatacji. Poprawią także nasz komfort, zapewniając chociażby upragnioną ciszę. Jestem przekonany, że ta tendencja wzrostowa utrzyma się przez kolejne lata – mówi Benedykt Korduła, dyrektor marketingu Isover.

Nowe warunki techniczne od 2021 r.

Jednym z powodów, dla których będziemy budować energooszczędne domy są zaostrzające się przepisy. Za dwa lata wejdą w życie nowe – jeszcze bardziej wymagające – warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki w zakresie maksymalnej wartości przenikania ciepła. Zmiany wprowadzane są skokowo od kilku lat. Skutkują one koniecznością stosowania grubszej warstwy izolacji niż obecnie i wyborem materiałów o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej.

Nowe budownictwo w dużej mierze spełnia już kryteria zawarte w warunkach technicznych, które zaczną obowiązywać od 2021 roku. Kluczowym problemem jest termorenowacja istniejących budynków, które są słabo zaizolowane, albo wcale. Ponad 83% wszystkich budynków w Polsce powstało przed 2000 rokiem, część z nich została objęta gruntowną termorenowacją, jednak większość wymaga kompleksowej poprawy. Nasz rynek jest na to gotowy. Potencjał produkcyjny w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Jesteśmy jednym z największych eksporterów wełny mineralnej na świecie i największym w Europie eksporterem energooszczędnych okien. Jakość naszych rozwiązań jest na najwyższym światowym poziomie. Możemy być z tego dumni – zapewnia Benedykt Korduła.

Dom z korzyścią dla środowiska

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!