Najlepsze Domy
Kocioł kondensacyjny - wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Kocioł kondensacyjny - wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Przed zakupem kotła kondensacyjnego warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Jednym z najistotniejszych jest wybór między urządzeniem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym.

Przed wyborem nowego kotła kondensacyjnego warto zastanowić się nad rodzajem kupowanego urządzenia. Na rynku są dostępne kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne – oba pozwalają na ogrzewanie domu oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Różnią się jednak sposobem ogrzewania c.w.u. i jej dostępną ilością (a zatem wydajnością). Sprawdź, co warto wiedzieć o obu rodzajach kotłów, aby odpowiednio dopasować urządzenie do wymagań grzewczych domowników.

Na samym początku warto rozróżnić kotły kondensacyjne wiszące i stojące. Niezaprzeczalną zaletą kotła wiszącego jest jego kompaktowość, osprzęt zamontowany wewnątrz kotła oraz możliwość umieszczenia go w dowolnym miejscu w mieszkaniu czy domu. Możesz np. zabudować go w szafce lub wnęce. Kocioł stojący z założenia jest urządzeniem jednofunkcyjnym, które odpowiada jedynie za ogrzewanie domu. Aby podgrzewać przy jego pomocy ciepłą wodę, należy zastosować oddzielny zasobnik.

Czytaj także: Wentylacja jest niezbędna.

W przypadku kotłów wiszących są dostępne typy jedno- i dwufunkcyjne. Jednofunkcyjny kocioł wiszący jest przeznaczony do współpracy z instalacją grzewczą w budynku, a po połączeniu z podgrzewaczem pojemnościowym – także do podgrzania c.w.u. Natomiast kocioł dwufunkcyjny umożliwia zrealizowanie obu zadań, czyli ogrzanie budynku i podgrzewanie ciepłej wody.

Czym różnią się poszczególne kotły?

Kluczowym rozróżnieniem w przypadku wyboru kotła kondensacyjnego jednego lub drugiego typu jest wybór sposobu podgrzewania ciepłej wody:

- kotły jednofunkcyjne przygotowują ciepłą wodę w osobnym zasobniku, umieszczonym często pod kotłem;
- kotły dwufunkcyjne podgrzewają ciepłą wodę w sposób przepływowy, dzięki wymiennikowi płytowemu, który jest wbudowany wewnątrz kotła.

W następnym kroku warto wziąć pod uwagę rodzaj oraz liczbę punktów poboru ciepłej wody użytkowej. W mieszkaniach lub niewielkich, parterowych domach najczęściej montuje się kocioł dwufunkcyjny. Te urządzenia są w stanie dostarczać tylko taką ilość ciepłej wody, na jaką pozwala maksymalna moc kotła. Na przykład – kocioł o mocy 30 KW podgrzeje do 30ºC około 14,5 litra wody na minutę. Jest to ilość wody wykorzystywana podczas standardowego prysznica. Przy większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę oraz większej liczbie punktów poboru komfort cieplny wody może znacząco spaść.

Warto też zwrócić uwagę na to, że w przypadku kotłów dwufunkcyjnych nie dochodzi do cyrkulacji ciepłej wody, więc taki kocioł musi zostać zamontowany blisko punktu poboru c.w.u.

W domach jednorodzinnych, w których są dwa punkty poboru ciepłej wody użytkowej (lub więcej), oraz w budynkach, w których jest wymagany wysoki komfort ciepłej wody, zaleca się montaż kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Jeśli zdecydujesz się na wybór tej opcji, dobrze przeanalizuj, jakiej pojemności zasobnik będzie odpowiedni dla twojego domu. Należy wziąć pod uwagę różne rodzaje punktów poboru wody – np. deszczownica zwiększa zapotrzebowanie nawet o 30 litrów c.w.u. na minutę.

Koszt urządzenia grzewczego w dużej mierze jest zależny od docelowego przeznaczenia:

- najtańszy jest kocioł jednofunkcyjny, pod warunkiem że będzie wykorzystywany tylko do centralnego ogrzewania;
- jeśli właścicielowi domu zależy zarówno na ogrzewaniu domu, jak i na podgrzewaniu wody, tańszy będzie kocioł dwufunkcyjny;
- najdroższe rozwiązanie to połączenie kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem i zasobnikiem c.w.u.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!