Najlepsze Domy
Wentylacja jest niezbędna

Wentylacja jest niezbędna

Krzysztof Nowak, wiceprezes zarządu, z-ca dyrektora ds. technicznych oraz Anna Pawlik-Gonera Główny specjalista ds. marketingu i wizerunku w firmie Uniwersal.
Krzysztof Nowak, wiceprezes zarządu, z-ca dyrektora ds. technicznych oraz Anna Pawlik-Gonera Główny specjalista ds. marketingu i wizerunku w firmie Uniwersal.
Mieszkamy w pomieszczeniach wyposażonych, umeblowanych, na podłogach mamy wykładziny, dywany. Nasze pomieszczenia są więc piękne, ale pamiętajmy, że z tych pozornie pięknych sprzętów nieustannie uwalniają się do powietrza związki formaldehydu oraz inne substancje chemicznie używane w ich produkcji. Mamy więc do czynienia z procesem ciągłym emisji wilgoci i zanieczyszczeń chemicznych, zaradzić więc temu może dobrze zaprojektowana wentylacja - mówi Krzysztof Nowak, wiceprezes zarządu, z-ca Dyrektora ds. Technicznych w firmie Uniwersal, która będzie partnerem wydarzenia 4Buildings.

Jakość powietrza we wnętrzu to temat często pomijany lub traktowany po macoszemu. Proszę powiedzieć dlaczego tak ważna jest wentylacja i dlaczego powinniśmy zwracać większą uwagę na jakość produktów instalowanych w budynkach?

Tak, chociaż to raczej pewna zaszłość, która gdzieniegdzie jeszcze pokutuje. Współczesne budownictwo na szczęście coraz bardziej rozumie potrzebę wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. O tym, że wentylacja jest ważna nie trzeba na szczęście już dzisiaj dużo pisać. Jest wiele artykułów, pisanych przez ekspertów, które o tym mówią. Również Światowa Organizacja Zdrowia postawiła tzw. tezę Syndromu Chorego Budynku, który w najprostszych słowach ujmując temat jest chory, gdy ma niewłaściwą wentylację. Osobiście na jakość powietrza w pomieszczeniach uczulam wszystkich naszych klientów. Zła jakość powietrza, niewydolna wentylacja to w konsekwencji: ból głowy, senność, brak energii do życia, ból w klatce piersiowej, alergie, astma. Jest również udowodnione, że bakterie typu Aspergilus (kropidlak), które mają tak duży wpływ na infekcje płucne wspaniale namnażają się w naszych mieszkaniach. Wilgoć jest dla nich wspaniałą pożywką, a działalność człowieka to nieustanne wydzielanie pary wodnej. Wszystkie czynności wykonywane w domu mycie, pranie, sprzątanie, gotowanie mają na to wpływ. Nie zapominajmy również, że proces oddychania to również wydzielanie wilgoci do powietrza, nie wspominając również o naszej skórze, która też przecież stale oddycha. Wilgoć to ten pierwszy aspekt.

Mieszkamy w pomieszczeniach wyposażonych, umeblowanych, na podłogach mamy wykładziny, dywany. Nasze pomieszczenia są więc piękne, ale pamiętajmy, że z tych pozornie pięknych sprzętów nieustannie uwalniają się do powietrza związki formaldehydu oraz inne substancje chemicznie używane w ich produkcji. Mamy więc do czynienia z procesem ciągłym emisji wilgoci i zanieczyszczeń chemicznych, zaradzić więc temu może dobrze zaprojektowana wentylacja. W naszej strefie klimatycznej czasami pokutuje stwierdzenie „grzać trzeba, wentylować niekoniecznie”. Ja jednak stwierdzam, że wentylować koniecznie trzeba. Ciepło jest potrzebne, ale wentylacja niezbędna.

Co oferują Państwo inwestorom, chcącym budować nowoczesne, energooszczędne domy?

Głównie pracujemy w wentylacji przemysłowej. Natomiast dla inwestorów budujących domy mieszkalne mamy jedną ofertę – wentylację hybrydową. Jest to bezszumowy sposób usuwania powietrza z pomieszczeń poprzez kanały zbiorcze lub indywidualne. To rozwiązanie zostało w tym roku nagrodzone godłem promocyjnym TERAZ POLSKA. Wentylator hybrydowy łączy zaletę wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej a zabudowany wewnątrz silnik elektryczny to dwubiegowa jednostka napędowa o mocy zaledwie 24W.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!