Najlepsze Domy
Dlaczego i kiedy warto wymienić stary kocioł na nowy?

Dlaczego i kiedy warto wymienić stary kocioł na nowy?

Prawidłowe funkcjonowanie urządzenia grzewczego ma kluczowe znacznie dla komfortu domowników, a także kosztów eksploatacji budynku. Fot. Vaillant
Prawidłowe funkcjonowanie urządzenia grzewczego ma kluczowe znacznie dla komfortu domowników, a także kosztów eksploatacji budynku. Fot. Vaillant
Prawidłowe funkcjonowanie urządzenia grzewczego ma kluczowe znacznie dla komfortu domowników, a także kosztów eksploatacji budynku. Konieczne jest wobec tego bieżące monitorowanie jego pracy, a w przypadku drobnych usterek – ich natychmiastowa eliminacja. Należy pamiętać jednak, że kotły grzewcze to urządzenia, które w wyniku eksploatacji tracą wydajność. Warto wtedy rozważyć ich wymianę na system nieco bardziej innowacyjny, cechujący się większą sprawnością.

Kocioł jest najważniejszym elementem instalacji grzewczej. Jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na wydajną pracę instalacji, dlatego powinien on być poddawany regularnym przeglądom technicznym. Częste usterki kotłów grzewczych bywają niekiedy pierwszym sygnałem alarmowym do wymiany urządzenia. Na jakie znaki ostrzegawcze należy zwrócić szczególną uwagę? Wskazują eksperci marki Vaillant.

Kocioł grzewczy – kiedy wymienić go na nowy?

Sygnałów alarmujących o złym stanie technicznym urządzenia jest naprawdę wiele. Warto wobec tego natychmiast reagować na wszelkie usterki i problemy, które występują podczas użytkowania sprzętu, a także na znaki, które wskazują, że urządzenie nie pracuje już w sposób wydajny. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj także: Ekologiczny sposób na ciepłą wodę użytkową.

- Czas eksploatacji urządzenia – zazwyczaj okres żywotności kotłów grzewczych dobiega końca po 10 latach. Po tym czasie należy mieć na uwadze, że urządzenie będzie znacznie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju usterki mechaniczne. Nie będzie z pewnością pracowało w sposób wydajny oraz oszczędny.

- Zapowietrzanie się kotła – znacznie obniża to sprawność przekazywania ciepła, powodując niedogrzanie pomieszczeń znajdujących się najdalej od źródła ciepła. Zwiększa to zużycie paliwa w kotle oraz podnosi opłaty związane z ogrzewaniem.

- Dym z zasobnika paliwa – to najbardziej niebezpieczna awaria, która powinna być natychmiast naprawiona. Wraz z dymem z zasobnika paliwa ulatniają się zagrażające zdrowiu oraz życiu substancje. Do najgroźniejszych zalicza się czad. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Do najczęstszych należą: niedrożny kanał spalinowy, niski ciąg kominowy czy niewłaściwe połączenie pieca z kominem podczas montażu.

Do czynników, które świadczą o wyeksploatowaniu urządzenia, z pewnością należy także:

- wydawanie dziwnych dźwięków przez urządzenie;
- niedostatecznie podgrzana woda;
- nieciągły strumień wody;
- zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie.

Kocioł kondensacyjny zamiast tradycyjnego

Kiedy kocioł grzewczy jest stary i ulega częstym awariom, warto zastąpić go nowym urządzeniem. Wymiana starego kotła na nowoczesny daje wiele korzyści, wśród których najważniejsza jest znacznie większa wydajność urządzenia. Przy mniejszej ilości paliwa wygeneruje ono więcej ciepła oraz szybciej zareaguje na zmianę temperatury na zewnątrz.

Decydując się na zmianę urządzenia grzewczego, rozważ wybór kotła kondensacyjnego. Tak jak kocioł tradycyjny, może on podgrzewać wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku do wysokiej temperatury. Posiada ponadto szereg nieco bardziej innowacyjnych rozwiązań, które redukują negatywny wpływ na środowisko naturalne. Kotły kondensacyjne efektywniej wykorzystują energię uwalnianą podczas spalania gazu, ponieważ pobierają ciepło również ze spalin. Pomaga to obniżyć koszty energii i emisję szkodliwych związków nawet o 30%. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych kotłów?

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA