Najlepsze Domy
Sposób na c.w.u.

Sposób na c.w.u.

Ciepłą wodę użytkową można uzyskać za pomocą wielu urządzeń. Obecnie rynek oferuje właścicielom mieszkań i domów szereg rozwiązań dopasowanych do danego budynku. Pomocą w wyborze odpowiedniego rozwiązania będzie przybliżone obliczenie zapotrzebowania na ciepłą wodę, które finalnie pozwoli obliczyć koszty jej podgrzewania. Przyda się również konsultacja u instalatorów, którzy z pewnością pomogą dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez ciepłej wody. Jeśli właściciele domów nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej, przygotowują c.w.u. za pomocą urządzeń grzewczych. Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej pochłania jednak znaczne ilości energii cieplnej. Dlatego tak istotny jest dobór urządzenia, które zrobi to w sposób efektywny, energooszczędny, a zarazem ekologiczny. Jego wybór często jest uzależniony od kosztów instalacji, eksploatacji oraz komfortu użytkowania. Na jakie rozwiązanie zatem postawić? Doradzają eksperci marki Saunier Duval. 

Każdy budynek ma inne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Nawet orientacyjne obliczenie takiego zapotrzebowania może okazać się kluczowym krokiem w wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego. Co powinieneś wziąć pod uwagę, dokonując obliczeń?

- Liczbę domowników.
- Liczbę łazienek znajdujących się w domu.
- Liczbę punktów poboru wody.
- Przyzwyczajenia związane z wyborem urządzenia (wanna, prysznic).
- Pojemność wybranych urządzeń.
- Oczekiwaną temperaturę ciepłej wody.

Warto zauważyć, że obecnie w domach energooszczędnych koszty ogrzewania wody mają największy udział w rocznym bilansie zakupu paliw i nośników energii. Przeciętnie jest to od 70 do 80%.

Ciepła woda użytkowa – jak ją pozyskać?

1. Kotły kondensacyjne

Jednym z najpopularniejszych kompleksowych rozwiązań, które umożliwia ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej, jest zastosowanie kotłów kondensacyjnych. Do wyboru są kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne.

Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa wyłącznie wodę kotłową, która znajduje się w obiegu centralnego ogrzewania. Uzyskanie ciepłej wody użytkowej będzie możliwe dzięki wykorzystaniu zewnętrznego podgrzewacza pojemnościowego. Pozwala to na gromadzenie ciepłej wody oraz jej późniejsze wykorzystanie. To rozwiązanie jest przeznaczone dla domów jednorodzinnych, w których znajdują się dwie łazienki. Kocioł ten może bowiem zaopatrzyć w wodę jednocześnie co najmniej dwa punkty poboru wody.

Czytaj także: Ekologia - o wodzie.

Kocioł dwufunkcyjny zasila natomiast obieg centralnego ogrzewania oraz w sposób przepływowy ogrzewa ciepłą wodę użytkową. To pozwala na rezygnację ze zbiornika c.w.u. Polecany jest do domu, w którym mieszkają maksymalnie 2¬-3 osoby i w którym jest tylko jedna łazienka.

Jakie są zalety wykorzystania kotłów kondensacyjnych?

- Wysoka sprawność.
- Niskie koszty eksploatacji.
- Prosta wymiana, instalacja i uruchomienie.

2. Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej

Kolejną propozycją jest podgrzewacz ciepłej wody użytkowej jako niezależne urządzenie instalowane najczęściej w domach ogrzewanych kotłami na paliwa stałe. Podgrzewacze umożliwiają korzystanie z ciepłej wody od wiosny do jesieni bez konieczności rozpalania w kotle. Są to urządzenia zapewniające w krótkim czasie ciepłą wodę o wymaganej temperaturze. Jakie są zalety ich użytkowania?

- Stabilna praca nawet przy niewielkim przepływie i ciśnieniu wody.
- Krótki czas oczekiwania na dogrzanie wody do docelowej temperatury.
- Cicha praca urządzenia.

3. Kominek

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!