Najlepsze Domy
Ciepła podłoga w pokoju dziecka

Ciepła podłoga w pokoju dziecka

Jednym z podstawowych warunków zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka jest utrzymanie optymalnej temperatury w jego sypialni. To właśnie pierwsze lata życia decydują o przyszłym rozwoju organizmu, dlatego szczególnie wtedy staramy się uchronić dziecko przed niekorzystnymi czynnikami otoczenia - nieprzyjemnymi przeciągami czy unoszącymi się w powietrzu szkodliwymi substancjami. Dobrze zaprojektowane wodne ogrzewanie podłogowe zapewni dziecku nie tylko idealny komfort cieplny podczas snu czy zabawy, lecz także pomoże zachować optymalne warunki higieniczne.

Planując pokój dziecięcy w nowym domu, bierzemy pod uwagę wiele kwestii, jednak najważniejszą z nich jest zapewnienie zdrowych warunków dla rozwoju pociechy. Wielu rodziców zastanawia się, czy ogrzewanie podłogowe wpłynie korzystnie na organizm dziecka. Zdecydowanie tak, jednak pod warunkiem właściwego wykonawstwa.

Podłoga – cały świat dziecka

Popularnie uważa się, że wodne ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzi się w łazience czy salonie wykończonym kafelkami. Wbrew pozorom znajdzie ono doskonałe zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają najmłodsi domownicy. Podłoga to bowiem miejsce, na którym dzieci bardzo chętnie się bawią, ale też uczą się raczkować czy stawiać pierwsze kroki. W rozwiązaniu tym ciepło jest emitowane wertykalnie z dołu do góry, dzięki czemu intensywniej odczuwamy je na poziomie stóp, niż na wysokości głowy. Odróżnia je to od ogrzewania grzejnikowego, w którym posadzka jest chłodniejsza niż powietrze w pomieszczeniu. Różnica temperatur powoduje ruchy konwekcyjne, które czasem można odczuć w postaci nieprzyjemnego przeciągu tuż nad poziomem podłogi. Stosując ogrzewanie podłogowe mamy pewność, że rozkład temperatur w pomieszczeniu jest równomierny, a dzieci bawiące się na podłodze odczuwają optymalny komfort cieplny.

Warto przy tym podkreślić, że ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym. W poprawnie wyregulowanej instalacji podłoga znajdująca się w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak salon, sypialnia czy pokój dziecięcy powinna mieć temperaturę zaledwie 26-29°C. Bawiące się na niej dziecko nie ulegnie przegrzaniu.

Ponieważ nie dochodzi do ruchów konwekcyjnych powietrza, a radiacja ciepła jest subtelna, kurz nie wzbija się z podłogi. Dzięki temu dziecko jest mniej narażone na jego wdychanie, co mogłoby powodować reakcje alergiczne. Ciepła podłoga ma jeszcze jedną ważną zaletę – ułatwia utrzymanie wzorowej czystości, gdyż jej powierzchnia schnie szybciej po zmyciu na mokro.

W zdrowym klimacie

Niskotemperaturowe ogrzewanie pozwala kreować zdrowy mikroklimat dla organizmu dziecka, a w szczególności dla górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że ryzyko podrażnienia błon śluzowych wzrasta znacząco przy temperaturze powyżej 22-24°C. W ogrzewaniu podłogowym ciepło jest rozprowadzane równomiernie całą powierzchnią podłogi, co sprawia, że komfort odczuwa się przy temperaturze powietrza niższej o 2°C niż w przypadku ogrzewania grzejnikami. Dzięki temu można utrzymać optymalną wilgotność powietrza, która jest niezbędna dla utrzymania błon śluzowych, gardła i nosa w dobrej kondycji.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!