Najlepsze Domy
Sprawdzony sposób na energooszczędny montaż okien połaciowych

Sprawdzony sposób na energooszczędny montaż okien połaciowych

Sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w całym domu oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej jest tzw. ciepły montaż, a mówiąc dokładniej montaż szczelny. Fot. Velux
Sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w całym domu oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej jest tzw. ciepły montaż, a mówiąc dokładniej montaż szczelny. Fot. Velux
Jak osiągnąć dobre współczynniki przenikania ciepła w oknach? Producenci szukają różnych sposobów, co wyraźnie widać w załączonym przeglądzie produktów dostępnych aktualnie na polskim rynku. Parametry termiczne okna – niezależnie od tego, z czego wykonano profile (drewno, plastik, aluminium itp.) zależą od wielu czynników, spośród których warto wymienić chociażby grubość profili, liczbę komór, rodzaj przekładek termoizolacyjnych, zastosowane pakiety szybowe i elementy ułatwiające ich montaż. Liczą się też wymiary okna, które mają wpływ na doświetlenie pomieszczenia.

Sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w całym domu oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej jest tzw. ciepły montaż, a mówiąc dokładniej montaż szczelny.

W budownictwie pasywnym i energooszczędnym bardzo ważne jest unikanie mostków termicznych, aby jednak ich uniknąć trzeba sobie zdawać sprawę z ich istnienia – zaznacza Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji w firmie MS Więcej niż Okna.

Z kolein Paweł Hryniewicz, produkt manager marki Roto Okna Dachowe zwraca uwagę na niezwykle istotną w przypadku domów energooszczędnych precyzję wykonania i ciągłość połączeń, ale także jakość używanych produktów.

Biorąc pod uwagę, że okna dachowe są w większym stopniu narażone na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, warto ich montaż zaplanować z uwzględnieniem rozwiązań najwyższej jakości – mówi Paweł Hryniewicz.

Nawet okna o najlepszych parametrach nie zapewnią oczekiwanego poziomu izolacyjności termicznej, jeśli zostaną źle zamontowane. Dobrze przeprowadzony energooszczędny montaż przynosi korzyści w postaci zminimalizowania utraty ciepła, przede wszystkim ze względu na jego szczelność. Równie ważną kwestią jest takie ustawienie okna w murze, aby minimalizować tzw. mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Najlepszym sposobem na zmniejszenie mostków termicznych jest montaż okna w strefie izolacji termicznej – mówi Marcin Tomczyński, zastępca dyrektora ds. technicznych i rozwoju w firmie Vetrex.

Producenci okien są zgodni co do tego, że gwarancję prawidłowego montażu może dać tylko wykwalifikowana ekipa – na tym elemencie budowy domu nie warto więc oszczędzać.

Dobrym pomysłem może też być korzystanie z gotowych zestawów izolacyjnych dopasowanych do konkretnego rodzaju okien. Pozwoli to na uniknięcie błędów montażowych i osiągnięcie dobrych parametrów cieplnych okna.

Czytaj także: Jak wykonać szczelny dach? Podpowiada ekspert

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!