Najlepsze Domy
Prawidłowe docieplenie dachu płaskiego. Na co zwrócić uwagę?

Prawidłowe docieplenie dachu płaskiego. Na co zwrócić uwagę?

 Dobrze wykonany projekt odprowadzenia wody deszczowej zmniejszy obciążenie stropu i zapewni lepszą izolację cieplną przegrody. Fot. Rockwool Polska
Dobrze wykonany projekt odprowadzenia wody deszczowej zmniejszy obciążenie stropu i zapewni lepszą izolację cieplną przegrody. Fot. Rockwool Polska
Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny, Rockwool Polska podpowiada na co należy zwrócić uwagę, aby prawidłowo wykonać docieplenie dachu płaskiego.

Podczas wykonywania izolacji dachów płaskich należy zwrócić szczególna uwagę na:

Wybór odpowiedniej paroizolacji powinien być podyktowany panującymi warunkami cieplno-wilgotnościowymi w pomieszczeniu. Źle dobrana paroizolacja to ryzyko tworzenia się skropliny w przegrodzie, a w konsekwencji pojawienie się pęcherzy powietrznych na szczelnym pokryciu papowym. Dzięki folii paroizolacyjnej Rockfol SK 18234 II zbudowanej z warstwy zbrojonego włóknem szklanym aluminium oraz samoprzylepnego butylu zabezpieczonego łatwą do zdjęcia folia LDPE uzyskujemy gwarancję pewnej i bardzo szczelnej dyfuzyjnie warstwy.

Staranne prace wykonawcze – obróbki blacharskie, prócz efektów estetycznych, mają zwykle uszczelnić dach w miejscach, w których nie jest w stanie zrobić tego materiał izolacyjny. Źle przycięte i zamocowane łącznikami blachy rozszczelnią się i zaczną odkształcać pod wpływem temperatury. Pamiętajmy także o dokładnym wykonaniu warstwy hydroizolacyjnej, w szczególności zgrzewów papy czy membran PCV.

Zanim nałożymy klej musimy upewnić się, że klejone powierzchnie są czyste i zwarte, a wbudowywany materiał suchy. Płyty z wełny skalnej przyklejamy tak, by uzyskać przesunięcie krawędzi o min. 15 cm. Następnie dosuwamy je szczelnie do siebie. Nadmiar kleju nie może być widoczny na stykach płyt – jego mocowanie sprawdzamy uciskając naroża.

Spadek stropodachu – pamiętajmy, że dobrze wykonany projekt odprowadzenia wody deszczowej zmniejszy obciążenie stropu i zapewni lepszą izolację cieplną przegrody. Wykonuje się to w systemie Rockfall płytami ze skalnej wełny z jednokierunkowym spadkiem Rockfall (SP) i kontrspadkowe Rockfall (KSP). Źle zaprojektowana i wykonana warstwa spadkowa to ryzyko gromadzenie się wody opadowej, a w konsekwencji możliwość powstania nieszczelności.

Odpowiednie użytkowanie – jest kluczem do trwałości dachu na długie lata. Warto dobierać płyty dachowe w zależności od późniejszego dostępności dachu jak ruch pieszy na szlakach komunikacyjnych, stojące fundamenty pod urządzenia dachowe. Nie można zapomnieć o obowiązkowych przeglądach, konserwacji pokryć, a ewentualne naprawy należy wykonywać niezwłocznie.

Czytaj także: Czego oczekują goście targów od producentów?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!