×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Prawidłowe docieplenie dachu płaskiego. Na co zwrócić uwagę?

Prawidłowe docieplenie dachu płaskiego. Na co zwrócić uwagę?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 27 lis 2018 21:00

Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny, Rockwool Polska podpowiada na co należy zwrócić uwagę, aby prawidłowo wykonać docieplenie dachu płaskiego.

Podczas wykonywania izolacji dachów płaskich należy zwrócić szczególna uwagę na:

Wybór odpowiedniej paroizolacji powinien być podyktowany panującymi warunkami cieplno-wilgotnościowymi w pomieszczeniu. Źle dobrana paroizolacja to ryzyko tworzenia się skropliny w przegrodzie, a w konsekwencji pojawienie się pęcherzy powietrznych na szczelnym pokryciu papowym. Dzięki folii paroizolacyjnej Rockfol SK 18234 II zbudowanej z warstwy zbrojonego włóknem szklanym aluminium oraz samoprzylepnego butylu zabezpieczonego łatwą do zdjęcia folia LDPE uzyskujemy gwarancję pewnej i bardzo szczelnej dyfuzyjnie warstwy.

Staranne prace wykonawcze – obróbki blacharskie, prócz efektów estetycznych, mają zwykle uszczelnić dach w miejscach, w których nie jest w stanie zrobić tego materiał izolacyjny. Źle przycięte i zamocowane łącznikami blachy rozszczelnią się i zaczną odkształcać pod wpływem temperatury. Pamiętajmy także o dokładnym wykonaniu warstwy hydroizolacyjnej, w szczególności zgrzewów papy czy membran PCV.

Zanim nałożymy klej musimy upewnić się, że klejone powierzchnie są czyste i zwarte, a wbudowywany materiał suchy. Płyty z wełny skalnej przyklejamy tak, by uzyskać przesunięcie krawędzi o min. 15 cm. Następnie dosuwamy je szczelnie do siebie. Nadmiar kleju nie może być widoczny na stykach płyt – jego mocowanie sprawdzamy uciskając naroża.

Spadek stropodachu – pamiętajmy, że dobrze wykonany projekt odprowadzenia wody deszczowej zmniejszy obciążenie stropu i zapewni lepszą izolację cieplną przegrody. Wykonuje się to w systemie Rockfall płytami ze skalnej wełny z jednokierunkowym spadkiem Rockfall (SP) i kontrspadkowe Rockfall (KSP). Źle zaprojektowana i wykonana warstwa spadkowa to ryzyko gromadzenie się wody opadowej, a w konsekwencji możliwość powstania nieszczelności.

Odpowiednie użytkowanie – jest kluczem do trwałości dachu na długie lata. Warto dobierać płyty dachowe w zależności od późniejszego dostępności dachu jak ruch pieszy na szlakach komunikacyjnych, stojące fundamenty pod urządzenia dachowe. Nie można zapomnieć o obowiązkowych przeglądach, konserwacji pokryć, a ewentualne naprawy należy wykonywać niezwłocznie.

Czytaj także: Czego oczekują goście targów od producentów?

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się