Najlepsze Domy
Podpowiadamy, jak i czym ocieplić poddasze

Podpowiadamy, jak i czym ocieplić poddasze

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne często wiąże się z koniecznością docieplenia przestrzeni pod dachem. Od czego zacząć? Gdzie i jak umieścić izolację i jaki materiał wybrać?

Zanim przystąpimy do docieplania poddasza, powinniśmy najpierw skontrolować stan techniczny dachu. Jeśli połać dachowa nie wymaga wymiany, najczęściej polecanym rozwiązaniem jest docieplenie podkrokwiowe. Termoizolację umieszcza się wówczas między krokwiami i pod nimi, zakrywając drewnianą konstrukcję.

Aby uzyskać wymaganą przepisami izolację dachu, zaleca się stosowanie nawet 25-30 cm najbardziej popularnych materiałów termoizolacyjnych, np. wełny mineralnej. Dlatego ocieplenie często układa się w dwóch warstwach.

Pierwszą umieszcza się między krokwiami. Następnie buduje się stelaż z profili aluminiowych i między jego elementami układa drugą warstwę izolacji. Do stelaża mocuje się też płyty – najczęściej gipsowo-kartonowe – tworzące zabudowę poddasza.

Docieplając strych nie wolno też zapomnieć o zapewnieniu prawidłowej wentylacji. Umożliwi ona odprowadzenie pary wodnej z pomieszczenia na zewnątrz i uchroni mieszkańców przed wilgocią, grzybami i pleśnią.

Poprawną wentylację zagwarantuje wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa lub – w przypadku połaci z pełnym deskowaniem albo folią wstępnego krycia (FWK) – drożna szczelina wentylacyjna. Aby ją zapewnić, grubość pierwszej warstwy ocieplenia powinna być o 3-6 cm mniejsza niż wysokości krokwi, zaś grubość drugiej warstwy odpowiednio większa.

Co na izolację?

Decydując się na docieplenie podkrokwiowe należy pamiętać, że materiał, który wybierzemy do termoizolacji musi idealnie wypełniać wszystkie szczeliny i luki między krokwiami. Powinien być on sprężysty, elastyczny i podatny na odkształcanie, by mógł się wcisnąć nawet w najmniejszą szczelinę.

Docieplając poddasze szczególną uwagę należy poświęcić wszelkim narożnikom i załamaniom dachu oraz połączeniom ścian ze skosami połaciowymi dachu – podkreśla Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki Rockwool Polska. – Ocieplenie połaci poddasza powinno być przede wszystkim „ciągłe”, w sposób ciągły powinno łączyć się z ociepleniem ścian (styk przy murłacie) i stropu poddasza.

Między innymi z tego powodu najpopularniejszym materiałem dociepleniowym wciąż pozostaje wełna mineralna, oferowana w postaci mat lub płyt. Dokładność montażu uzyskuje się przez dociskanie płyt do siebie.

W ten sposób eliminuje się mostki termiczne na stykach płyt. Inne materiały wykorzystywane do ocieplania poddaszy to: polistyren ekspandowany (EPS), polistyren ekstrudowany (XPS), a także płyty poliuretanowe (PIR), pianka poliuretanowa, wielowarstwowe folie termoizolacyjne oraz celuloza.

Różnią się one nie tylko współczynnikiem przewodzenia ciepła, ale także poziomem izolacyjności akustycznej, paroprzepuszczalnością, ognioodpornością i wreszcie sposobem montażu (izolację pianką poliuretanową czy celulozą wykonuje się w formie natrysku). Decyzja o wyborze konkretnego produktu wymaga zatem wnikliwego przeanalizowania wszystkich właściwości każdego rodzaju termoizolacji i wyboru materiału optymalnie dostosowanego do potrzeb i możliwości budynku.

Izolacja nakrokwiowa

Innym sposobem docieplenia poddasza jest umieszczenie materiału izolacyjnego od zewnątrz, czyli na krokwiach. Pozwala to oszczędzić cenną przestrzeń pod dachem, wiąże się jednak z koniecznością wykonania nowego pokrycia dachowego. Dlatego izolacja nakrokwiowa polecana jest w sytuacji, gdy po oględzinach stanu technicznego pokrycia dachowego i więźby, okaże się, że należy je wymienić.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA