×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ocieplona fasada wentylowana. Kiedy się sprawdzi?

Ocieplona fasada wentylowana. Kiedy się sprawdzi?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 30 wrz 2018 10:36

Sławomir Kocur, starszy kierownik produktu Isover opowiada o zaletach fasady wentylowanej oraz zasadach jej montażu.

Fasadę wentylowaną, spośród innych metod dedykowanych ścianom zewnętrznym, wyróżnia trwałość, doskonałe parametry odpornościowe i termiczne, jak również korzyści wizualne oraz komfort akustyczny. Do jej wykończenia możemy użyć różnorodnych materiałów: płyty włókno-cementowe, drewna, betonu architektonicznego czy kamienia. Polega ona na zamocowaniu do ściany nośnej konstrukcji wsporczej, najczęściej aluminiowe, ze stali nierdzewnej lub stalowej. Na takiej konstrukcji zostaje zainstalowana okładzina dowolnego rodzaju, np. płyta włókno-cementowa, blacha, szkło lub kamień. Pomiędzy izolacją, a pod okładziną zewnętrzną pozostaje szczelina wentylacyjna.

Im dalej fasada oddalona jest od ściany konstrukcyjnej, tym solidniejsza powinna być konstrukcja, która najczęściej jest jednocześnie doskonałym przewodnikiem ciepła, czyli miejscem ucieczki ciepła z budynku. Z tego powodu stosowanie wełen (jedyny materiał do izolacji fasad wentylowanych) o standardowych parametrach przewodności cieplnej jest niewystarczające do zrekompensowania strat spowodowanych mostkami cieplnymi metalowej konstrukcji. Pożądane efekty można uzyskać dzięki wełnie mineralnej szklanej dedykowanej fasadom wentylowanym Isover Super-Vent Plus (λD=0,031 W/mK), która przy maksymalnej grubości 180 mm stanowi opór cieplny na poziomie R=5,8 m2K/W, a to prawie tyle samo, co 25 cm wełny o standardowej lambdzie λ=0,042 W/mK. Należy pamiętać, że fasada wentylowana wymaga dobrych fachowców, ponieważ uszkodzenie materiału jest kosztowne. Warto stosować rozwiązania zbadane i opisane w Aprobacie Technicznej.

Czytaj także: Grubość izolacji cieplnej, a współczynnik przenikania ciepła

Odpowiednie materiały izolacyjne, takie jak dobrej jakości wełna mineralna, posiadają doskonałe współczynniki przewodzenia ciepła (nawet λ=0,030 W/mK), dzięki czemu można zmniejszyć grubość izolacji potrzebnej do uzyskania wymaganych parametrów cieplnych ściany. Przy wyborze produktów, warto kierować się tym współczynnikiem. Im wartość λ (lambdy) jest niższa, tym lepiej, bo tym mniejsze są straty ciepła przez przegrodę, a co za tym idzie zmniejsza się również zapotrzebowanie na energię do ogrzania lub chłodzenia domu. Istotnym czynnikiem jest także bezpieczeństwo – wełna mineralna jest niepalna i wysoko paroprzepuszczalna, dzięki czemu można łatwo wyeliminować ryzyko zawilgocenia ściany. Ważna jest także elastyczność – wełna mineralna doskonale dopasowuje się do przestrzeni, którą wypełnia, a to pozwala zmniejszyć ryzyko powstawania mostków cieplnych.

Idealnie zamontowany system izolacji musi „otulać” dom jak kołdra – bez żadnych przerw. Dlatego musimy zapewnić ciągłość izolacji każdej z zewnętrznych przegród z dużą dbałością o wszelkie połączenia przegród zewnętrznych tzn. – dachu, fasady, fundamentu i podłóg, aby później nie tracić ciepła. Ważna jest także kwestia zapewnienia odpowiedniej szczelności – jednak nie na ostatnim etapie budowy, ale uwzględnienie jej już podczas projektowania. Nieszczelności mogą powstawać w strukturze powłok budynku, należy zatem przewidzieć nie tylko dobre osadzenie wszelkich otworów okiennych i drzwiowych, ale również połączeń przegród pomiędzy sobą. Należy zadbać o minimalizację nieszczelności instalacyjnych, czyli tych powstających na przejściach instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych czy wentylacyjnych.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się