Najlepsze Domy
Markizy - bezpieczny montaż

Markizy - bezpieczny montaż

Jesień to dobry czas na prace „pod chmurką”. Możemy odpocząć od nadmiernych upałów i przygotować dom czy ogród na kolejny letni sezon. Zacienienie tarasu lub balkonu będzie chronić nas nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale również przed jesiennymi deszczami. Montaż markiz możemy wykonać samodzielnie, bez angażowania sztabu fachowców, ale powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach – w tym o wyborze odpowiedniego mocowania.

Markizy coraz częściej pojawiają się na naszych balkonach i tarasach – są ozdobą domu, osłaniają przed słońcem, deszczem i wiatrem, umożliwiając przebywanie na świeżym powietrzu niezależnie od panujących warunków. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na ich zakup i montaż?

Jaką markizę wybrać?

Decydując się na zakup markizy, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wygodę jej użytkowania, dopasowanie do aranżacji budynku, a także planowane miejsce zamocowania i określenie powierzchni, którą powinna osłaniać przed promieniami słonecznymi. Nowoczesne modele to szeroki wybór rozwiązań, które odpowiadają na zróżnicowane potrzeby użytkowników. Pośród cieszących się największą popularnością znajdziemy m.in. markizy balkonowe, tarasowe czy koszowe. Te pierwsze doskonale sprawdzą się przy silnie nasłonecznionych balkonach, loggiach i małych tarasach z wystawą południową lub południowo-zachodnią. W przypadku większych powierzchni, jak tarasy i ogródki letnie, zaprojektowano markizy tarasowe, które cechują się regulowanym kątem nachylenia i dalekim wysięgiem dochodzącym do 3,5 m. Charakterystyczne półokrągłe zadaszenia nad oknami czy witrynami to markizy koszowe, na które najczęściej decydują się właściciele sklepów, restauracji i lokali usługowych. Wszystkie z dostępnych modeli mogą być sterowane tradycyjną korbą lub za pomocą jednego kliknięcia przy użyciu intuicyjnych i ergonomicznych pilotów, zapewniających jeszcze wyższy komfort i kontrolę.

Przemyślany montaż to nasze bezpieczeństwo

Poza szeroką gamą modeli różniących się kształtem, materiałem lub przeznaczeniem, markizy dzielimy również według sposobu ich montażu – do sufitu, ściany lub krokwi dachowej. Przed wywierceniem pierwszych otworów powinniśmy upewnić się, z jakim podłożem mamy do czynienia, bo będzie miało to decydujący wpływ na dobór mocowania. W przypadku sufitu i krokwi dachowej do rozpoczęcia prac nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu i specjalistycznej wiedzy – możemy skorzystać z dostępnych na rynku śrub do drewna lub specjalnych dybli, które dzięki osadzeniu w głębokich otworach zapewniają niezbędną stabilność. Nieco trudniejsze może okazać się montaż markizy w ociepleniu. Warstwę styropianu lub wełny mineralnej bardzo łatwo uszkodzić. Powstałe ubytki to prosta droga do powstania tzw. mostków cieplnych.

Do tego typu montaży został zaprojektowany system fischer Thermax. To specjalna kotwa chemiczna, która zapewnia zakotwienie markizy przez warstwę ocieplenia, nie uszkadza go i jednocześnie kotwi się stabilnie w każdym podłożu budowlanym. Gotowy zestaw zawiera wszystko, co niezbędne do wykonania zakotwienia – zaprawę iniekcyjną, pręt kotwy ze specjalnym stożkiem tworzącym barierę termiczną oraz uszczelniacz zapobiegający przenikaniu wilgoci w warstwę ocieplenia. Podczas montażu stożek z tworzywa wzmocniony włóknem szklanym wcina się przez warstwę tynku do izolacji, gdzie frezuje stożkowy otwór dopasowany do kształtu kotwy i zapewnia sprawny montaż bez konieczności stosowania specjalnych narzędzi. Pręt kotwiący osadzany jest w podłożu budowlanym przy pomocy żywicy, a w podłożach budowlanych z otworami należy stosować tuleje siatkową dołączoną do zestawu. Plastikowy stożek tworzy barierę termiczną pomiędzy elementem a ścianą budynku, co w łatwy sposób pozwala wyeliminować ryzyko powstania mostka termicznego i minimalizuje straty energii – wyjaśnia Kamil Burkacki, dyrektor techniczny fischer Polska.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!