REKLAMA
Najlepsze Domy
Jak prawidłowo dobrać wiertła przeznaczone do betonu?

Jak prawidłowo dobrać wiertła przeznaczone do betonu?

Wybór właściwego wiertła jest także uzależniony od wiertarki. W przypadku betonu swojego zadania nie spełnią zwykłe wiertarki, których używa się w domowym warsztacie. Próby wywiercenia otworów za ich pomocą zakończą się niepowodzeniem, a przy okazji stępieniem wiertła. Fot. fisherpolska
Wybór właściwego wiertła jest także uzależniony od wiertarki. W przypadku betonu swojego zadania nie spełnią zwykłe wiertarki, których używa się w domowym warsztacie. Próby wywiercenia otworów za ich pomocą zakończą się niepowodzeniem, a przy okazji stępieniem wiertła. Fot. fisherpolska
Beton jest jednym z najtwardszych materiałów, dlatego wiercenie w nim otworów nie zawsze przebiega bezproblemowo. Dobór odpowiednich wierteł i parametrów wiercenia pozwoli nam jednak poprawić komfort i szybkość pracy.

Beton jest jednym z najbardziej wytrzymałych, a przez to najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych. Betonowe ściany i stropy są powszechnie stosowane w nowym budownictwie. W starym często wykorzystuje się je do wzmocnienia istniejących konstrukcji poprzez wbudowanie elementów żelbetowych.

Większość konstrukcyjnych elementów budowli wykonuje się właśnie z betonu zbrojonego, przy czym pręty umieszczane są najczęściej blisko powierzchni – z reguły są to 2-4 cm, dlatego podczas wiercenia łatwo trafić na pręty zbrojeniowe.

Niejednokrotnie dochodzi wtedy do wyszczerbienia głowicy wiertła, zakleszczenia wiertła pomiędzy prętami albo przegrzania i rozhartowania końcówki, co objawia się ciemnogranatowym przebarwieniem. Aby ograniczyć takie ryzyko, wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj wiertła oraz sposób wiercenia.

Dobrej jakości wiertło do betonu to podstawa

Wybór właściwego wiertła jest także uzależniony od wiertarki. W przypadku betonu swojego zadania nie spełnią zwykłe wiertarki, których używa się w domowym warsztacie. Próby wywiercenia otworów za ich pomocą zakończą się niepowodzeniem, a przy okazji stępieniem wiertła.

Pracom w betonie są dedykowane wiertarki z udarem lub młotowiertarki, wiertarki wyposażone w uchwyt typu SDS lub w przypadku dużych średnic uchwyt SDS-Max. Nie wymagają od wykonawcy użycia dużej siły i dociskania wiertła do ściany. Są też kompatybilne z większością dostępnych na rynku wierteł tego typu.

Rozglądając się za odpowiednim wiertłem, warto przyjrzeć się budowie samej głowicy, która odpowiada za prawidłowe i sprawne zagłębianie się w beton.

Do wiercenia w betonie lub murach najlepszym rozwiązaniem będą wiertła widiowe, których ostrza są wykonane z węglików spiekanych. Mają one największy stopień twardości, porównywalny z diamentem, stąd bierze się nazwa „widia” (niem. „wie Diamant” = „jak diament”). Zapewnia im to nie tylko wytrzymałość, ale pozwala też skrócić czas pracy i włożyć mniejszy wysiłek w wiercenie. Przykładem może być wiertło SDS PLUS II o podwójnym ostrzu, którego geometria powoduje mikropęknięcia betonu, dzięki czemu zwiększa się szybkość wiercenia. Skośne fragmenty na końcówce zmniejszają ryzyko zakleszczenia w przypadku natrafienia na zbrojenie i zapobiegają ślizganiu się na gładkiej powierzchni. Podobnie jak w przypadku innych wierteł odpowiednia spiralna budowa zwiększa stabilność pracy i zapobiega przełamaniu wiertła – wyjaśnia Artur Pławny, ekspert z fischerpolska.

Do wiercenia w murach i niezbrojonym betonie zalecane są wiertła z płaską głowicą o podwójnym ostrzu. Spirala w takim wiertle jest stosunkowo szeroka, co pozwala sprawnie usunąć zwierciny. Samo wiercenie jest też dużo bardziej wydajne.

Z kolei w gęsto zbrojonym betonie należy zastosować wiertła z głowicą o poczwórnym ostrzu. Wówczas nie ma ryzyka zakleszczenia, a wiertło podczas dłuższej, ale stabilnej pracy jest w stanie przebić się przez pręt. W przypadku konieczności głębszego wiercenia w tak trudnym podłożu konieczne będzie zastosowanie profesjonalnych wiertnic diamentowych.

Większość nowoczesnych wierteł, uznanych producentów pozwala sprawnie przeprowadzić poprawne wiercenie. Jeśli korzystamy z używanych wierteł, koniecznie sprawdźmy ich stan. Widoczne ślady zużycia, jak stępione czy przypalone końcówki, oznaczają, że sprzęt trzeba po prostu wymienić. 

Podpowiadamy jak wykonać szczelny i ciepły dach płaski.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!