Najlepsze Domy
Jak budować i remontować zimą?

Jak budować i remontować zimą?

Temperatura raz spada, raz rośnie, zima puka do drzwi, ale jeszcze nie przekroczyła progu. Czy w takich warunkach da się pracować budując i remontując elewacje, wylewając posadzki czy zabezpieczając budynki przed wodą? Nie zawsze jest to możliwe, ale zawsze należy stosować się do ściśle określonych zasad.

Jak rozplanować prace budowlane i remontowe, gdy na zewnątrz coraz chłodniej? Kiedy można pracować, a kiedy nie wolno? Jak przygotować produkty chemii budowlanej do aplikacji w trakcie niskich temperatur i jak optymalnie zaaranżować miejsce prac? Na te i inne praktyczne pytania odpowiadają eksperci Weber w zimowym poradniku dla wykonawców budowlanych.

Fasady zimową porą

Zima to trudny okres dla prac elewacyjnych. Przy silnych mrozach prowadzenie robót jest w zasadzie niemożliwe. Większość produktów stosowanych do wykończenia elewacji zawiera w swoim składzie wodę, co w praktyce oznacza, że można je używać w temperaturach nie niższych niż +5°C.

Pytanie jednak co zrobić, gdy prace zostały już rozpoczęte, a zła pogoda zaskoczyła nas w trakcie prowadzenia robót? W tej sytuacji istnieje kilka możliwości. Jeżeli temperatura w ciągu dnia jest dodatnia, a niewielkie przymrozki zdarzają się jedynie w nocy, można zastosować dodatki przyspieszające wiązanie, takie jak weberad KZ, który przyspiesza wiązanie klejów do ociepleń.

Klej z dodatkiem weberad KZ potrzebuje ok. 8 godzin dodatniej temperatury do wstępnego związania. Po tym czasie może być narażony na oddziaływanie przymrozków, jednak temperatura nie może spaść poniżej -5°C  – tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy ociepleń Weber.

Klejów z dodatkiem przyspieszającym wiązanie nie powinno się nakładać, jeśli temperatura w dzień i w nocy jest ujemna. Gdy jednak taka aura zaskoczy wykonawców, jedyną szansą na ukończenie prac jest przykrycie rusztowań szczelnymi plandekami i utrzymywanie dodatniej temperatury przy pomocy nagrzewnic.

W takich okolicznościach trzeba jednak uwzględnić fakt, że kleje i tynki będą wysychać dłużej, bo wilgotność powietrza pod plandeką jest wyższa niż standardowo. Przez cały okres wiązania produktów pod plandeką należy utrzymywać dodatnią temperaturę – zarówno w dzień, jak i w nocy. Bardzo ważną sprawą jest również kontrola temperatury podłoża.

Po nocnych przymrozkach ściana może być w godzinach porannych zmrożona, a nawet oblodzona, mimo że temperatura powietrza jest dodatnia. Prace elewacyjne mogą być prowadzone tylko wtedy, gdy zarówno temperatura podłoża i powietrza jest dodatnia – podsumowuje Krzysztof Siemak.

Podłogi na chłody

W okresie obniżonych temperatur do wykonywania prac podłogowych należy podejść w szczególny sposób. Front robót może być wtedy różny – od obiektów ogrzewanych, które funkcjonują niezależnie od niskich temperatur, przez budynki nieogrzewane gdzie temperatura jest zbliżona do warunków na zewnątrz, po prace „pod chmurką”.

Dlaczego produkty podłogowe nie lubią chłodu? W niskich temperaturach zaburzony jest proces wiązania zaprawy cementowej i może on trwać bardzo długo. Następuje również powolny przyrost wytrzymałości, przez co znacznie wydłuża się czas, po którym można wykonany element poddawać obciążeniom lub rozpocząć wykonywanie kolejnych prac. Co więcej, w niskich temperaturach powoli aktywują się wszystkie niezbędne polimery, przez co zaprawy samopoziomujące mogą mieć dużo mniejszy rozpływ i gorsze właściwości poziomujące.

Ogólna zasada jaką należy przyjąć przy wykonywaniu prac podłogowych w okresach obniżonych temperatur, jest stosowanie wyrobów błyskawicznych o krótkich czasach wiązania i przyspieszonym przyroście wytrzymałości. Oczywiście ważne jest również to by temperatura w trakcie wykonywania prac, twardnienia i wiązania była powyżej zera – tłumaczy Krzysztof Burza, kierownik produktu systemy podłogowe Weber.

Czytaj także: Ściany dobrze wygładzone

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!