Najlepsze Domy
Energooszczędność wentylacji z odzyskiem ciepła

Energooszczędność wentylacji z odzyskiem ciepła

Jakość powietrza, którym oddychamy we wnętrzach domów ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest jego właściwa cyrkulacja. Ma to szczególne znaczenie w dobie rozwoju energooszczędnych rozwiązań, które znacznie ograniczają samoistną wymianę powietrza.

Rozwój budownictwa energooszczędnego sprawia, że coraz częściej mieszkamy w budynkach, w których cyrkulacja powietrza między wnętrzem a otoczeniem jest mocno ograniczona. Szczelność domów zapewnia ich energooszczędność, ale może mieć negatywny wpływ na klimat, jaki w nich panuje. Bez dostępu do świeżego powietrza pomieszczenia mieszkalne stają się duszne, zadymione i może pojawić się w nich wilgoć.

Gdy mówimy o systemach wentylacji w Polsce to nadal zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem jest wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną. Jej siłą napędową jest różnica gęstości powietrza zimnego (świeżego, na zewnątrz pomieszczeń) i ciepłego (znajdującego się w pomieszczeniach). Aby system wentylacji naturalnej działał prawidłowo wymagane są pionowe przewody kominowe.

Doprowadza się je do każdego pomieszczenia, z którego powietrze powinno być usuwane. Wśród największych zalet systemu wentylacji grawitacyjnej wymienia się niski koszt jej montażu i eksploatacji. Wentylacja taka działa praktycznie za darmo, jest bezawaryjna i nie wymaga dodatkowych urządzeń mechanicznych, które wykorzystują energię elektryczną.

Wady wentylacji grawitacyjnej

Do największych wad wentylacji grawitacyjnej należy jej niska skuteczność – w dużym stopniu uzależniona od warunków atmosferycznych. Trudno jest także zwiększyć wydajność wentylacji grawitacyjnej. Warto dodać, że w coraz lepiej ocieplonych budynkach wydajność tego systemu spada.

W efekcie znacznie pogarsza się jakość powietrza w pomieszczeniach, a przede wszystkim nadmiernie wzrasta wilgotność powietrza sprzyjająca rozwojowi grzybów i pleśni.
Poza tym system grawitacyjny powoduje duże straty ciepła – na wentylację może przypadać od 30% do 60% wszystkich strat.

To właśnie wysokie koszty związane z ogrzaniem budynków wyposażonych w wentylację naturalną oraz brak kontroli nad wydajnością takiej instalacji sprawiły, że zaczęto szukać innych rozwiązań.
Pojawiła się wentylacja mechaniczna, w której wymiana powietrza jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu jednego lub kilku zasilanych wentylatorów.

Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna ma kilka odmian. W wersji nawiewnej powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń za pomocą wentylatorów, a odpływ odbywa się samoczynnie przez nieszczelności.
W wentylacji mechanicznej wywiewnej powietrze usuwane jest z pomieszczenia przez wentylatory wyciągowe, a dopływ powietrza odbywa się samoczynnie przez nieszczelności lub specjalne otwory. Świeże powietrze dociera do domu tak jak w systemie wentylacji grawitacyjnej – przez otwory bądź szczeliny w ścianach zewnętrznych lub oknach. W systemie nawiewno–wywiewnym dostarczanie i usuwanie powietrza odbywa się w pełni mechanicznie.

Czytaj także: Sprawdzony sposób na energooszczędny montaż okien połaciowych

Do najskuteczniejszych i najbardziej komfortowych systemów wentylacji mechanicznej, stosowanej w domach energooszczędnych, należy wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Instalacja taka wymaga zastosowania dwóch układów. Przez system nawiewników powietrze dostaje się do pomieszczeń, kanałami wentylacyjnymi rozprowadzane jest po całym mieszkaniu, a za pomocą wywiewników wydostaje się na zewnątrz. Najczęściej jest to system z centralną instalacją (rekuperatorem), w której powietrze wywiewane ogrzewa powietrze świeże.

System ten zapewnia pełną kontrolę nad tym ile powietrza wywiewanego jest z budynku i ile do niego napływa. Dodatkowo wspomaga ogrzewanie pomieszczeń. Niestety wiąże się z wysokimi kosztami instalacji i eksploatacji.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!