×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ekspert mówi, że nie tylko COP i SCOP liczy się przy wyborze pomp ciepła

Ekspert mówi, że nie tylko COP i SCOP liczy się przy wyborze pomp ciepła

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 11 kwi 2018 12:11

Paweł Rostkowski, doradca techniczny alpha innotec, zdradza jakie parametry techniczne określają efektywne działanie pomp ciepła w okresie jesienno-zimowym. Okazuje się, że należy sprawdzić nie tylko współczynniki COP i SCOP, ale także zwrócić uwagę na przebiegi tzw. krzywych grzewczych, które pokazują możliwości urządzenia w całym zakresie pracy.

Analizując pnące się coraz wyżej słupki sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda, można dojść do wniosku, że już niedługo tylko urządzenia tego typu będą interesowały klientów. Dostępność źródła ciepła, jakim jest powietrze, oraz łatwość eksploatacji tego źródła energii wydaje się być idealnym i, co ważne, tanim układem.

Niestety, polski klimat sprawia, iż z tego, jakże wspaniałego źródła energii trzeba potrafić skorzystać. Szczególnie w okresie zimowym, gdy inwestor najbardziej liczy na wysoką efektywność systemu grzewczego.

O ile z pozyskaniem energii w okresie letnim, przy temperaturach rzędu 15°C, radzą sobie praktycznie wszystkie pompy ciepła omawianego typu, to efektywna praca, już przy temperaturach bliskich 0°C jest dla nich nie lada wyzwaniem. Urządzenia, które świetnie nadają się do: ogrzewania wody w basenie lub produkcji c.w.u. w okresie letnim nie sprawdzą się jako źródło ciepła w okresie grzewczym dla nawet małego budynku. Efektem takich pomysłów są czasami astronomiczne rachunki za energię elektryczną!

Czytaj także: Adaptacja poddasza na cele mieszkalne

Wybierając pompę ciepła powietrze/woda, która ma stanowić jedyne źródło ciepła nowo budowanego lub modernizowanego budynku, zwróćmy uwagę nie tylko na współczynniki COP i SCOP, ale przede wszystkich na przebiegi tzw. krzywych grzewczych, które pokazują możliwości urządzenia w całym zakresie pracy. Nie mniej ważną informacją jest głośność jednostki zewnętrznej. Urządzenia słabej jakości potrafią generować hałas, który będzie uciążliwy dla inwestora i osób na sąsiednich posesjach.

Należy zwrócić uwagę na to, czy producent wyposażył pompę ciepła w odpowiednie kompensatory drgań do mocowana pompy ciepła, szczególnie gdy montujemy ją na ścianach zewnętrznych lub dachu budynku. Efekt rezonansu akustycznego wewnątrz pomieszczeń może skutecznie uniemożliwić korzystanie z pompy ciepła nocą.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się