Najlepsze Domy
Adaptacja poddasza na cele mieszkalne

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne

Stworzenie bezpiecznego miejsca do życia na poddaszu to nie lada wyzwanie. Każdy strych jest inny i przed zaadoptowaniem go do celów mieszkalnych należy sprawdzić jego stan techniczny. Pozwoli to uniknąć niespodziewanych problemów podczas późniejszych prac. Jakimi zatem zasadami należy się kierować podejmując decyzję o aranżacji poddasza na cele mieszkalne?

W przypadku adaptacji poddasza nieużytkowego do celów mieszkalnych, gdy wprowadzamy zmiany w konstrukcji dachu lub instalujemy okna połaciowe, wymagane jest standardowe pozwolenie na budowę. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac w urzędzie gminy uzyskuje się warunki przebudowy, następnie sporządza projekt architektoniczno-budowlany, do którego dołącza się inne wymagane przez urząd zezwolenia i uzgodnienia.

Komplet dokumentów należy złożyć w starostwie powiatowym i czekać do 30 dni. Jeśli urząd w tym czasie nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, już po miesiącu można rozpocząć prace budowlane. Przed ich rozpoczęciem trzeba zatrudnić kierownika budowy, a niekiedy również inspektora nadzoru inwestorskiego.

Po zakończeniu remontu należy poinformować urząd o powstaniu nowej powierzchni użytkowej, od której zostanie naliczony podatek od nieruchomości. Powierzchnię użytkową do zgłoszenia liczymy jako sumę 100% tej o wysokości powyżej 220 cm oraz 50% tej wysokości od 140 do 220 cm. Powierzchni o wysokości poniżej 140 cm nie wliczamy do powierzchni użytkowej.

Istotne odległości

Aby pomieszczenie na poddaszu, które ma spełniać funkcje mieszkalne – było wygodne, jego wysokość nie może być mniejsza niż 220 cm. Jak wygląda to w przypadku dachu skośnego? Wysokość wylicza się jako średnią między największą, a najmniejszą wysokością strychu, jednak nie mniejszą niż 190 cm.

Jeśli na poddaszu pozostawimy widoczną więźbę dachową, to ze względu na wygodę, wysokość pomieszczenia liczona od podłogi do jętek konstrukcyjnych w świetle, to jest po ułożeniu warstw podłogowych, nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Aby zachować odpowiednie odległości, możliwe jest również podniesienie samego dachu. Jest to technicznie możliwe, natomiast znacznie komplikuje prace i koszty całego procesu adaptacyjnego.

Należy pamiętać o kilku istotnych parametrach, mianowicie minimalna szerokość pokoju będącego sypialnią dla jednej osoby wynosi 220 cm, a szerokość kuchni w mieszkaniu jednopokojowym to minimum 180 cm. Szerokość korytarza nie powinna być mniejsza niż 90 cm.

Światło dzienne

To architekt ma za zadanie rozplanować położenie okien dachowych, dobrać ich ilość i wielkość. Jednak pierwszą podstawową zasadą jest wielkość powierzchnia przeszklenia okien, która powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi. Na poddaszu okna dachowe mogą pełnić różne funkcje: doświetlającą, gdy w pokoju mamy również okna fasadowe lub głównego źródła światła dziennego. Od tego też zależy ich usytuowanie.

W przypadku okien doświetlających, mogą być one umieszczone wysoko. Zaś gdy są głównym źródłem oświetlenia ich dolna krawędź powinna być nie wyżej niż 90-100 cm od podłogi. Takie usytuowanie pozwala na swobodną aranżację przestrzeni, a jego mieszkańcy cieszą się widokiem, swobodnie otwierają okna, a także bez przeszkód korzystają z rolet.

Większa ilość mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Przy wyborze rozmiaru okna należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowej, gdy jest on mały, bardziej funkcjonalne będą okna dłuższe, natomiast przy dachach stromych okna krótsze. Nie należy kierować się w wyborze okien rozstawem krokwi, bo wystarczy wykonać wymian, i praktycznie w każdej konstrukcji więźby okno dachowe można zamontować.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!