×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Zrób to sam: układanie kostki brukowej

Zrób to sam: układanie kostki brukowej

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 25 wrz 2017 19:03

O ile projekt aranżacji przestrzeni nie jest zbyt skomplikowany, a my posiadamy choćby podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie prac budowlanych, możemy pokusić się o to, by zrezygnować z usług fachowców i samemu ułożyć brukową alejkę czy placyk na naszym podwórku. W celu ułatwienia tego zadania prezentujemy zestaw użytecznych porad. Zastosowanie się do poniższych wskazówek ułatwi stworzenie funkcjonalnej, bezpiecznej i atrakcyjnej nawierzchni.

Kostki brukowe są powszechnie stosowane jako okładzina nawierzchni w ogrodach i przydomowych podwórkach. Swoją popularność zawdzięczają atrakcyjnemu wyglądowi, trwałości, odporności na zmienne warunki atmosferyczne oraz atrakcyjnej cenie. Sam montaż kostek jest też stosunkowo prosty. 

Oto wskazówki, które ułatwią stworzenie funkcjonalnej, bezpiecznej i atrakcyjnej nawierzchni:

1. Planowanie

Należy rozpocząć od wykonania projektu rozmieszczenia kostek. Nie musi być to profesjonalny projekt architektoniczny, wystarczy prosty schemat rozłożenia elementów. Musimy jednak wiedzieć, w którym miejscu na posesji będziemy układać kostkę, jakie będzie przeznaczenie powstałej płaszczyzny i ile materiału potrzebujemy. Musimy też wybrać konkretne kostki brukowe. Kryteriami doboru, które możemy wziąć pod uwagę są: grubość, kształt i format, kolor, faktura powierzchni, styl, jakość oraz cena. Poza kostką bazową musimy dopasować również elementy uzupełniające, które posłużą nam do wykończenia krawędzi – mogą być to kostki krawężnikowe, obrzeża, krawężniki lub palisady.

2. Przygotowanie gruntu pod nową nawierzchnię

Faktyczne prace rozpoczynamy od robót ziemnych. Pierwszym krokiem jest tzw. korytowanie. Na wytoczonym obszarze, na którym ma finalnie znajdować się nawierzchnia z kostki brukowej usuwamy wierzchnią warstwę gleby do głębokości ok. 20-40cm. W powstałym korycie wyrównujemy dno. Musimy uwzględnić przy tym wszystkie spadki, zakręty i inne zmiany kształtu płaszczyzny.

3. Wykonanie podbudowy

Kolejnym etapem prac jest przygotowanie podbudowy. W tym celu na dnie koryta należy umieścić grube kruszywo, mocno ubić je i wyrównać. Warstwa podbudowy dla ogrodowych alejek i innych ciągów pieszych powinna mieć ok. 20cm. W przypadku większych obciążeń jej grubość należy zwiększyć.

4. Montaż obrzeży

Aby nasza nawierzchnia była zwarta oraz trwała jej krawędzie muszą zostać wzmocnione
i zabezpieczone. W tym celu montujemy elementy definiujące brzegi płaszczyzny, na której zostanie ułożona kostka brukowa. Najlepiej, gdy będą one umieszczane na betonowym fundamencie.

5. Przygotowanie podsypki

Koryto pod kostki brukowe, wzmocnione o obrzeża, wypełniamy podsypką z przesiewek kamiennych. Jej grubość powinna osiągać ok 5cm. Podsypka jest niezbędna do właściwego osadzania kostek.

6. Układanie kostek brukowych

Kolejnym krokiem jest ułożenie poszczególnych kostek. Układamy je ściśle, jedna przy drugiej, dbając o to by dobrze osadzić je w podsypce. Jeżeli powierzchnia, którą budujemy jest rozległa i wykorzystujemy dużo materiału, powinniśmy mieszać kostki z różnych palet, aby uniknąć różnić kolorystycznych. Po ułożeniu wszystkich kostek, mocno dociskamy je do podłoża i wyrównujemy.

7. Spoinowanie kostki brukowej

W celu wzmocnienia nawierzchni puste przestrzenie pomiędzy kostkami wypełniamy piaskiem kwarcowym. Jego pozostałości dokładnie zmiatamy.

8. Impregnacja

Ostatnim etapem budowania nawierzchni z kostki jest jej impregnacja. Nie jest to zabieg konieczny, ale niesie ze sobą wiele zalet. Polega on na pokryciu kostki brukowej specjalistycznym impregnatem, który stworzy na jej powierzchni warstwę ochronną. Impregnacja wpływa na zmniejszenie wchłaniania wilgoci, chroni przed blaknięciem kolorów oraz ogranicza rozrost mchu i porostów.

Zastosowanie się do powyższych rad ułatwi samodzielne zbudowanie pięknej i trwałej nawierzchni
z kostek brukowych.

Czytaj także: Strefa wejściowa do domu. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także