Najlepsze Domy
Zadbaj o rośliny na balkonie

Zadbaj o rośliny na balkonie

Najpopularniejszymi kwiatami na balkon są pelargonie – łatwe w uprawie, odporne na susze i podmuchy wiatru. Pięknie prezentują się również rośliny o zwisających pędach, jak surfinie, lobelie, petunie, czy fuksje. Wymagają one systematycznego podlewania. Warto dopasować kwiaty do warunków panujących na balkonie. Od południowej strony pięknie będą kwitły petunie, pelargonie, nagietki i lobelie. Północna strona balkonu to dobre miejsce na takie kwiaty, jak: bratki, werbeny i niecierpki.

Aby balkon wyglądał atrakcyjnie przez cały letni czas, kwiaty, które przekwitają zastępuje się innymi lub od razu sadzi takie, którym pozostaną efektowne liście. Przy sadzeniu, pieleniu czy kultywacji gleby – czyli podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych pomogą nam małe i ergonomiczne narzędzia marki Fiskars z linii Premium PlantersTM. Wszystkie posiadają rączki z wytrzymałego tworzywa FiberCompTM oraz głowice ze stali nierdzewnej. Zaokrąglone brzegi narzędzi minimalizują uszkodzenia korzeni podczas pracy. Łopatka jest niezastąpiona przy sadzeniu i przesadzaniu małych roślin. Idealnym uzupełnienienim będzie kultywator z tej samej serii, który sprawdzi się podczas spulchniania gleby oraz specjalne widełki, które pomogą w odchwaszczaniu ziemi.

Piękne i smaczne

Kwiaty są niezastąpione nie tylko na balkonie, lecz także doskonale sprawdzą się w kuchni. Zawierają mnóstwo witamin, przeciwutleniaczy oraz pożytecznych składników odżywczych, tym samym nie tylko upiększają balkon czy taras, ale i wzmacniają zdrowie. Oczywiście pod warunkiem, że są jadalne.

Kwiaty jadalne najczęściej uprawiamy z nasion w ogródku, ale można też je uprawiać w doniczkach na balkonie. Dobrą rośliną na początek będzie nagietek – pięknie kwitnie nie tylko na rabatach, lecz także w doniczkach. Natomiast pelargonia, fiołek i aksamitki tworzą ładną kompozycję, która zmieści się w jednym pojemniku. Rośliny należy podlewać regularnie i unikać stosowania pestycydów. Gdy pojawią się szkodniki najlepiej usunąć je ręcznie, jeśli jest to możliwe.

Niektóre kwiaty, jak altówki czy nasturcja mogą być spożywane w całości. Inne, jak nagietek, mają gorzką podstawę kwiatu i łodygi, ale smaczne płatki. Płatki nagietka doskonale sprawdzą się też w roli naturalnego złocistego barwnika do ryżu i innych potraw. Lawenda, nagietek i róże nadają aromat herbacie i miodowi. Ponadto róże i lawenda mają delikatny smak i pasują do pachnących ciast i ciastek. Aby uzyskać ostrzejszy smak, warto wypróbować nasturcję lub niebieską ostrą bazylię, które są świetnym dodatkiem do letnich sałatek.

Pięknie i zdrowo

Oprócz kolorowych czy jadalnych kwiatów posadźmy na balkonie pachnące zioła. Są nie tylko smakowitym dodatkiem, ale również bogatym źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Nie dość, że wykorzystamy je do letnich, lekkich dań, to udekorują nam balkon. Wybierzmy ozdobne doniczki, mini wiaderka czy inne nadające się do tego pojemniki, ważne by były w stylu naszego balkonu i mieszkania.

Bazylię, koper i szczypior można zacząć hodować z nasion, ze względu na łatwe i szybkie wschody. Rozmaryn, lawenda i szałwia kiełkują wolno, więc lepiej kupić je już jako dojrzałe rośliny. Upewnij się, że zioło jest w dobrym stanie, ziemia w doniczce wilgotna, a korzenie - białe i świeże.

Dzięki nożyczkom ogrodowym Fiskars wzbogacenie potraw świeżymi ziołami i kwiatami stanie się niezwykle proste i zajmie nam zaledwie kilka chwil. Nożyczki są niezawodne w chwilach wymagających najbardziej ostrego cięcia. Ergonomoczne rączki montowane metodą wtryskową bezpośrednio na ostrzach zapewniają higienę w pracy, a ząbkowane dolne ostrze umożliwia większą kontrolę cięcia.

Ozdobne krzewy

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!