Najlepsze Domy
Wybieramy meble ogrodowe

Wybieramy meble ogrodowe

Zestaw mebli ogrodowych ze sztucznego rattanu Timpana Filia. Fot. Bonami.pl
Zestaw mebli ogrodowych ze sztucznego rattanu Timpana Filia. Fot. Bonami.pl
Przy doborze mebli ogrodowych, w pierwszej kolejności uwzględniamy wielkość powierzchni do zagospodarowania oraz dostępny budżet. Jednak najistotniejszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, powinny być właściwości materiałów użytych do ich konstrukcji – zwłaszcza w przypadku odporności na warunki pogodowe lub promieniowanie UV. Czym konkretnie kierować się w doborze odpowiedniego materiału?

Najważniejsze jest to, aby meble ogrodowe były praktyczne, wygodne i jednocześnie trwałe. Materiał, z którego zostały wykonane musi spełniać kilka istotnych kryteriów, zwłaszcza być wytrzymały na warunki atmosferyczne takie jak deszcz, promieniowanie UV lub mróz. Surowiec powinien być nie tylko lekki i łatwy w obsłudze, a także w konserwacji. Najpopularniejszymi obecnie tworzywami są aluminium i sztuczny rattan – podpowiada Marta Kmošenová. 

Niezniszczalność w atrakcyjnej cenie

Technorattan to hit sprzedażowy ostatnich lat. Występując także pod nazwą poliratan, wyglądem przypomina swój naturalny odpowiednik, jednak jest od niego bardziej trwały. Materiał odporny jest na wodę, promieniowanie UV i mróz, a jego barwa pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych nie traci nic ze swojego piękna. Meble z poliratanu nie muszą być specjalnie konserwowane, w przeciwieństwie do tych wykonanych z naturalnych materiałów - aby utrzymać tego typu wyposażenie w czystości, potrzeba tylko ściereczki i letniej wody z podstawowym środkiem czyszczącym. Oprócz tego, zaletą syntetycznego rattanu jest również niewielka waga zapewniająca dużą funkcjonalność oraz stosunkowo niska cena.

Zobacz także: Najmodniejsze trendy ogrodowe. 

Syntetyczny rattan to bardzo trwały rodzaj plastiku. Choć przypomina on wyglądem swój naturalny odpowiednik, przewyższa go pod wieloma względami – jest on dostępny w szerokiej gamie kolorów, nie blaknie na słońcu i jest łatwy w utrzymaniu. Poliratan jest również odporny na wilgoć i niskie temperatury, jednocześnie nie będąc podatnym na pleśń oraz nadaje się do recyklingu - dodaje ekspert.

Metalowe i drewniane

Oprócz technorattanu, drugim najpopularniejszym rodzajem wyposażenia ogrodowego jest to wykonane z aluminium.

Meble z aluminium są lekkie, mocne i nie poddają się korozji. Przystosowane do składowania „jedne na drugie”, pozwalają na chowanie ich w garażu na zimę i dzięki temu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Blaty mebli metalowych często wykonane są z hartowanego szkła, które można łatwo wytrzeć – co stanowi kolejną ich zaletę – podpowiada Marta Kmošenová.

Do produkcji mebli ogrodowych często wykorzystywane jest także drewno - jako naturalny surowiec, który dodaje wnętrzom elegancji.

Szlachetne drewno to prawdziwy klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody. Drewniane meble są trwałe i wygodne. Podstawą ich solidności jest odpowiednia twardość drewna i precyzja wykonania. Dzięki temu, wyposażenie będzie odpowiednio służyć przez wiele pokoleń. Coraz bardziej popularne jest drewno egzotyczne, zwłaszcza tek, akacja, durian, meranti lub eukaliptus. Jest to materiał twardszy niż świerk lub sosna, a także bardziej odporny na warunki pogodowe. Meble ogrodowe z drewna egzotycznego powinny być olejowane raz w roku, aby zachować swój wyjątkowy charakter – podpowiada ekspert.

Efektowne dodatki

Oprócz stylowych mebli, w ogrodzie nie może także zabraknąć efektownych dodatków. Kiedy wieczorem odpoczywamy na tarasie, ciepłe światło z girland czy małych lampek ogrodowych zbuduje intymną, pełną relaksu oraz odprężenia atmosferę.

Girlandy to bardzo uniwersalny dodatek, kojarzący się głównie z duńskim stylem hygge stawiającym na komfort, przytulność oraz wygodę. Ciepłe barwy ze świetlistych kul idealnie sprawdzą się podczas spokojnych wieczorów z książką lub grilla ze znajomymi – wyjaśnia Marta Kmošenová.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!