Najlepsze Domy
Wybieramy dachówkę cementową

Wybieramy dachówkę cementową

W dużej mierze wybór dachówki może zdeterminować projekt architektoniczny domu. Tu duże znaczenie ma stopień jego skomplikowania oraz nachylenie połaci. Fot. Creaton
W dużej mierze wybór dachówki może zdeterminować projekt architektoniczny domu. Tu duże znaczenie ma stopień jego skomplikowania oraz nachylenie połaci. Fot. Creaton
Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę cementową.

Wybór dobrej dachówki cementowej może wydawać się trudnym zadaniem. Poszczególne modele różnią się bowiem nie tylko kształtem, rozmiarem czy kolorem, ale także wieloma parametrami technicznymi, które wpływają na ich walory użytkowe. W naszym krótkim poradniku podpowiemy na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać dobrą dachówkę cementową, która posłuży przez wiele lat.

1. Uwzględnij czynniki, które mogą zdeterminować wybór

W pierwszej kolejności warto sprawdzić czy teren, na którym stawiasz dom, nie został objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak, to trzeba dostosować projekt do obowiązujących przepisów, na przykład wybierając konkretny kolor lub kształt dachu.

W dużej mierze wybór dachówki może też zdeterminować projekt architektoniczny domu. Tu duże znaczenie ma stopień jego skomplikowania oraz nachylenie połaci. Producent zwykle wskazuje minimalny kąt, dla którego można zastosować dany model dachówki. Dlatego przed zakupem koniecznie sprawdź jego parametry techniczne. Warto też zwrócić uwagę na rozmiar samych dachówek. Mniejsze znacznie lepi`ej sprawdzą się na dachach wielopołaciowych o skomplikowanych kształtach. Większe – na dachach jedno lub dwuspadowych.

2. Wybierz styl, który będzie zachwycał przez lata

Paleta dostępnych kolorów dachówek koncentruje się przeważnie na klasycznych i uniwersalnych odcieniach, takich jak: czerwień, brąz, czerń, rożne tonacje szarości. Pośród nich z pewnością odnajdziesz ten, który estetycznie skomponuje się z wyglądem domu.

Czytaj także: Zalety dachówki. 

Wśród dostępnych na rynku dachówek cementowych bez problemu znajdziemy formy pasujące do dachów klasycznych oraz nowoczesnych. Te o falistym kształcie (przypominającym popularną „esówkę”) oraz efektowne, nawiązujące do historycznych dachówek „mnich-mniszka” (wklęsłych i wypukłych kładzionych naprzemiennie) to doskonałe rozwiązania dla domów tradycyjnych. Na dachu układają się one w eleganckie, charakterystyczne fale.

Dla nowoczesnych brył architektonicznych producenci oferują cementowe dachówki płaskie. Dostępne w wersji matowej lub błyszczącej stanowią świetną alternatywę dla droższych dachówek ceramicznych.

3. Powierzchnia nie tylko ładna, ale i funkcjonalna

Ważną decyzją jest także wybór powierzchni. Zastosowana powłoka znacząco wpływa na finalny wygląd dachu. Tu do wyboru będziesz mieć zwykle wykończenie matowe lub błyszczące. Oprócz walorów estetycznych, pełni ona także funkcję ochronną, przedłużając żywotność dachówki.

Wykończenie wpływa na jej odporność na odbarwienia – gotowy dach narażony jest na stałą ekspozycję na promieniowanie UV. Warto więc sprawdzić czy powłoka, którą pokryto dachówkę, jest odporna na blaknięcie pod wpływem słońca. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wykończenie błyszczące czy matowe, ważne aby wybrany produkt miał możliwie najgładsze wykończenie. Ułatwi to usuwanie osiadających na połaci zanieczyszczeń przez wodę opadową.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!