×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wszechstronny jak bruk klinkierowy

Wszechstronny jak bruk klinkierowy

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 31 maj 2016 08:36
Zaktualizowano: 31 maj 2016 11:46

Ścieżki, schody, chodniki, tarasy, podjazdy, ulice, parkingi... Lista miejsc, w których z powodzeniem można wykorzystywać bruk klinkierowy, jest wyjątkowo długa. Przede wszystkim ze względu na trwałość materiału i łatwość stosowania, a także szeroką paletę dostępnych barw.

Ścieżki, schody, chodniki, tarasy, podjazdy, ulice, parkingi... Lista miejsc, w których z powodzeniem można wykorzystywać bruk klinkierowy, jest wyjątkowo długa. Przede wszystkim ze względu na trwałość materiału i łatwość stosowania, a także szeroką paletę dostępnych barw.

Choć klinkier powszechnie kojarzy się głównie z cegłami, to jego zastosowanie w budownictwie obejmuje także wiele innych elementów architektonicznych. Szczególnie tych, które wymagają dużej wytrzymałości. Bruk klinkierowy o grubości 45 mm ma bowiem aż cztery razy większą wytrzymałość niż kostka betonowa o grubości 80 mm. Niemal "pancerne" właściwości ceramicznego spieku czynią z klinkieru idealny materiał do wykonywania różnego rodzaju podłoży.

Twarda sztuka

Wykonane z bruku klinkierowego podjazdy i ulice bez trudu poradzą więc sobie z dużymi obciążeniami. Zachowają przy tym doskonały wygląd i zapewnią komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania, posiadając najwyższą klasę odporności na ścieranie (A3) i na poślizg (U3). Ich powierzchnia nie będzie ulegała polerowaniu, zachwycając naturalnym wyglądem przez wiele lat.
Dzięki właściwościom ceramiki powierzchnie klinkierowe są także łatwe w utrzymaniu. Ewentualne zabrudzenia są spłukiwane przez deszcz. Bruk jest również odporny na działanie słabych kwasów, ponieważ wykorzystywana do produkcji glina w czasie obróbki termicznej zmienia swą strukturę do postaci niereaktywnej.

Praktycznie uniwersalny

Decydując się na wykorzystanie bruku klinkierowego możemy także liczyć na... oszczędności. Każda kostka posiada pięć możliwych do wykorzystania powierzchni – dwie powierzchnie płaskie, dwie główki i jedną wozówkę. Można ją więc ustawiać nie tylko na płasko, ale także na sztorc i z widoczną wozówką. Dzięki temu eliminujemy konieczność zakupu dodatkowych elementów do wykończeń obrzeży, krawężników, schodów, murków i innych elementów małej architektury.

Szczególnie praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie bruku klinkierowego do budowy tarasu. Nie wymaga użycia specjalistycznych materiałów (np. klejów mrozoodpornych i elastycznych do płytek, izolacji przeciwwilgociowej), dzięki czemu jest tańsze i szybsze w realizacji niż tradycyjny taras z płytek ceramicznych. Dodatkowa funkcjonalność to możliwość łatwej wymiany nawierzchni.
Bruk klinkierowy ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – trwałość barwy, uzyskiwanej dzięki mieszaniu różnych gatunków glin, bez żadnych sztucznych dodatków czy barwników.

W ofercie firmy CRH Klinkier znajdziemy aż 19 wariantów kolorystycznych kostki – od jasnożółtej Sahary, przez bursztynową Amber N aż po elegancką, ciemnoszarą Tybet. Szeroka paleta odcieni pozwala dopasować kostkę do zróżnicowanych aranżacji, wzbogacając każdy projekt niepowtarzalną urodą i właściwościami klinkieru.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także