Najlepsze Domy
Usuwanie białego nalotu z kostki btukowej

Usuwanie białego nalotu z kostki btukowej

Jeżeli już decydujemy się na usuwanie wapiennych osadów, najbardziej wskazanym sposobem jest metoda chemiczna z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Fot. Libet
Jeżeli już decydujemy się na usuwanie wapiennych osadów, najbardziej wskazanym sposobem jest metoda chemiczna z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Fot. Libet
Estetyka nawierzchni wokół domu niewątpliwie wpływa na komfort użytkowania. Piękne i czyste chodniki i podjazdy są wizytówką posiadłości. Na wygląd nawierzchni z kostki brukowej wpływa biały nalot pojawiający się niekiedy na powierzchni. Jak bezpiecznie usunąć ten osad z kostki i przywrócić piękny wygląd brukowanej nawierzchni radzi ekspert.

Kostkę brukową układa się w prosty sposób bez użycia skomplikowanych narzędzi, a co najważniejsze w późniejszej eksploatacji, zbudowana przy jej pomocy nawierzchnia jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Co to jest?

Nawet na najlepszym jakościowo produkcie mogą niekiedy pojawić się białe wykwity, które spędzają sen z powiek właścicielom i psują wygląd starannie ułożonej kompozycji.

Biały nalot na powierzchni kostki brukowej to nic innego jak wapienny osad, który jest zjawiskiem naturalnym i niegroźnym dla trwałości struktury kostki. Powstaje w wyniku stabilizowania się i twardnienia betonu w reakcji na działanie zmiennych warunków pogodowych. Dochodzi do tego, gdyż niemal każdy cement, z którego wykonywane są kostki brukowe, zawiera związki wapnia wchodzące w reakcję z wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych - wyjaśnia Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet.

Zdarza się również, że biały nalot powstawać może w wyniku nieprawidłowo wykonanej podbudowy.

Wapienne wykwity pojawiają się zazwyczaj tuż po ułożeniu brukowanej nawierzchni i z reguły znikają samoistnie po kilku miesiącach. W przypadku bardziej uporczywych nalotów lub kiedy ze względów estetycznych zależy nam na szybkim zlikwidowaniu osadów, możemy zdecydować się na ich usunięcie. Należy pamiętać jednak o zachowaniu podstawowych zasad czyszczenia kostki – tłumaczy Kamil Drewczyński.

Usuwanie nalotu

Do tego typu prac czyszcząco-pielęgnacyjnych podejść możemy na kilka sposobów, np. myjąc całą nawierzchnię myjką ciśnieniową. Drugim rozwiązaniem jest piaskowanie bądź szlifowanie powierzchni poszczególnych elementów. Pierwsza z metod jest dość pracochłonna i mało skuteczna, druga natomiast niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia struktury kostek.

Jeżeli już decydujemy się na usuwanie wapiennych osadów, najbardziej wskazanym sposobem jest metoda chemiczna z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Do ługowania, bo o nim tu mowa, wykorzystuje się zazwyczaj niskoprocentowy roztwór kwasu octowego, solnego lub mrówkowego - podpowiada Kamil Drewczyński.

Proces ten można wykonać poprzez ułożenie w miejscach, gdzie pojawił się wykwit kompresów nasączonych specjalnym, przeznaczonym do tego celu środkiem. I w tym przypadku trzeba wykazać się ostrożnością, gdyż zbyt długi czas ługowania może trwale uszkodzić kostkę. Po wykonaniu całego zabiegu należy starannie umyć całą powierzchnię przy pomocy wody z detergentem. Przy tego rodzaju pracach musimy też zadbać o ochronę rąk, by nie uszkodzić skóry, a także bezwzględnie stosować się do instrukcji podanych na opakowaniu.

Czytaj także: Pielęgnacja i czyszczenie tarasu. 

  • Greg,

    Ciekawa porada JAK TO JEST Z WYKWITAMI jest na stronie ekspertbuszrem