Najlepsze Domy
Trawnik - jesienna pielęgnacja

Trawnik - jesienna pielęgnacja

Trawnik jesienią kosi się zdecydowanie rzadziej niż podczas sezonu, a ostatnie koszenie warto zaplanować na drugą połowę października. Zachowajmy wysokość około 4 cm, czyli nie przycinajmy go za krótko, aby trawa zimą nie była narażona na przemarznięcie. Innym ważnym zabiegiem jest aeracja trawnika, czyli napowietrzenie gleby. Zapewnia regenerację murawy po zimie, ale warto powtórzyć ten zabieg również późnym latem, przygotowując trawnik do jesieni i zimy.

Kluczową sprawą jest dokładne oczyszczenie trawnika z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin, mchów, jak również owoców. Pozostawione zaczną gnić i psuć murawę, czego należy unikać. Do tego rodzaju prac przydadzą się nam odpowiednie grabie do liści, dzięki którym sprawnie oczyścimy nasz trawnik. Wybierzmy narzędzia dopasowane do powierzchni ogrodu – te z szeroką głowicą doskonale sprawdzą się w pracy na dużym terenie. 

Przy tej okazji pomyślmy o ekologicznym wykorzystaniu zebranych liści. Na przykład można je zagospodarować do przygotowania naturalnego kompostu. Pożyteczne owady, jak biedronki lub złotooki, z radością znajdą w pozostawionych liściach swój zimowy schron.

Czytaj także: Wybieramy kosiarkę.

Jeśli masz sosny, z pewnością nieraz skarżysz się na opadłe igły pokrywające ścieżki i trawnik. Zgrab je na małe stosy i użyj jako ściółki dla roślin zimozielonych i rododendronów. Aby sprawnie posprzątać zgrabione liście czy chwasty warto pomyśleć również o koszu.

Źródło: Fiskars.

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!