Najlepsze Domy
Taras zabezpieczony przed zimą

Taras zabezpieczony przed zimą

Błoto, liście, resztki jedzenia, plamy po napojach – ślady ostatnich, wesołych miesięcy są widoczne. Trzeba się ich pozbyć. I przygotować taras tak, by jesień i zima jak najmniej mu dokuczyły. Żeby to zrobić dobrze, potrzebne będzie śledzenie… prognozy pogody. Po co? Żeby cała praca nie poszła na marne.

Taras to prawdopodobnie ulubione miejsce domowników. Żeby jednak w dobrej kondycji przetrwał wilgotne i mroźne miesiące, trzeba go odpowiednio przygotować na zimę.

Pozbyć się kurzu i śmieci

Pierwszym krokiem jest fizyczne pozbycie się wszystkiego, co zanieczyszcza powierzchnię. Szczotka ryżowa i miotła przydadzą się na pewno – zarówno w przypadku desek drewnianych, jak i tych wykonanych z kompozytów.

Na tak przygotowany taras można wkroczyć z myjką ciśnieniową, żeby pozbyć się uporczywych zabrudzeń – mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk. – Idealnym pomocnikiem będzie znakomita myjka Greenworks G 30 120 barów, wyposażona w dyszę piankową i drugą, obrotową z dwoma różnymi końcówkami strumienia wody – do usuwania uporczywych zabrudzeń – dodaje.

Co ważne, dyszę trzeba prowadzić w odległości przynajmniej 40 cm od powierzchni (żeby jej nie uszkodzić – nie stosujemy końcówki z dyszą rotacyjną) i czyścić wzdłuż deski, zgodnie z kierunkiem ryflowania.

Dwa dni suche

Tu czas na wyjaśnienie, do czego potrzebne jest śledzenie doniesień pogodowych – umyte deski drewniane muszą wyschnąć, więc potrzebujemy słonecznego, ciepłego dnia. – Zabezpieczać można drewno wyschnięte na wolnym powietrzu o wilgotności nie większej niż 18 procent – podpowiada Marcin Salata.

Jeśli podłoga została wykonana z surowego drewna, po wysuszeniu najpierw należy ją zaimpregnować preparatem zabezpieczającym przed grzybami i insektami. Dopiero po wyschnięciu tej warstwy możemy przejść do kolejnego etapu – olejowania.

Ważne, by w dniu tej operacji temperatura zewnętrzna oscylowała w przedziale 5-20 stopni – podpowiada Marcin Salata.

Teraz pędzlem malujemy deski wzdłuż słojów. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, możemy nałożyć drugą. To nie tylko zabezpieczy nawierzchnię tarasu przed wilgocią, ale też nada jej estetycznego wyglądu – wszystkie deski będą równomiernie wybarwione.

Jak wyczyścić kompozyty?

Kompozytowe nawierzchnie tarasów wymagają nieco innych zabiegów. Po czyszczeniu i umyciu takich desek myjką ciśnieniową, musimy sprawdzić, czy nie zostały na nich jakieś przebarwienia. Tych pozbędziemy się, korzystając ze specjalistycznych środków służących do tego celu.

Używamy ich, wykorzystując do tego miękka szczotkę. Potem tak oczyszczony taras trzeba jeszcze spłukać wodą – radzi Marcin Salata z Lange Łukaszuk. – W czyszczeniu desek tarasowych możemy się posłużyć myjką wysokociśnieniową (ciśnienie wody nie powinno być jednak większe niż 100 barów). Warto w tym momencie zwrócić uwagę na akumulatorowe myjki ciśnieniowe, które takie ciśnienie wody podają – mówi.

Tak przygotowany taras będzie czekał cierpliwie na nowy, wiosenny sezon.

Czytaj także: Jesienne porządki wokół domu.  

 

  • dejv,

    Zwłaszcza jesienią dostrzegam zalety desek kompozytowych, właśnie dlatego zamówiłem taki materiał w dobretarasy żeby nie trzeba było go impregnować. Już jedna zima za nami i zero rys czy ubytków