×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
System bezokapowy w nowoczesnych domach

System bezokapowy w nowoczesnych domach

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 30 paź 2017 09:30

Za sprawą tak odważnych projektów, jak „Arka Koniecznego” (nagrodzona tytułem najlepszego domu 2016 roku w konkursie magazynu Wallpaper), inwestorzy patrzą przychylnym okiem na zmiany estetyki w budownictwie mieszkaniowym. Aby jednak architekt mógł zrealizować najbardziej śmiałe wizje, musi mieć w zanadrzu innowacyjne technologie.

Jakub Szeliga, ekspert marki Galeco, opowiada o propozycjach systemów orynnowania opracowanych z myślą o domach przyszłości.

Wystarczy rzut oka na katalog nowoczesnych domów, aby dojść do wniosku, że tym, co kieruje współczesnymi projektantami jest szacunek do minimalizmu i prostoty. Bryły wyrysowane są zdecydowanymi liniami z dominantą ostrych kątów. Nowe tendencje w estetyce zaowocowały opracowaniem innowacyjnych rozwiązań architektonicznych, jak np. dachy bezokapowe. To w dużym uproszczeniu rodzaj pokrycia, którego okap kończy się na równi ze ścianą zewnętrzną budynku, a nie wystaje poza nią. Jego uzupełnieniem jest specjalny system rynnowy.

System Bezokapowy Galeco jest montowany w ociepleniu budynku, a dzięki pełnej szczelności nie ma ryzyka przeciekania. Rury mają charakterystyczny prostokątny kształt, co zapewnia estetyczne połączenie z elewacją, ale także dużą efektywność w kontekście odprowadzania wody oraz ochrony ścian przed zalaniem. Aby ułatwić dostęp do rynien i ich czyszczenie, montaż i demontaż maskownicy został maksymalnie uproszczony. Dla ochrony rur zimą zalecany jest montaż kabli grzejnych – wyjaśnia Jakub Szeliga i dodaje – Warto podkreślić, że na całym świecie nie znaleziono podobnego rozwiązania. System Bezokapowy został zainstalowany już w ponad 1600 budynkach.

Czytaj także: Deski na elewacje.

Zastosowanie dachów bezokapowych pozwala kreować bryły o niepowtarzalnym charakterze. Warto jednak pamiętać, że takie elementy, jak prostokątne rynny, mogą z powodzeniem odmienić nawet bardzo tradycyjne projekty.

Mniej znaczy więcej

Obranie kierunku na minimalizm owocuje również poszukiwaniami rozwiązań, które wyeliminują stosowane latami technologie, a co za tym idzie całkowicie odmienią wygląd budynku. Szczególną propozycją popularną pośród właścicieli domów parterowych jest zastąpienie rur spustowych łańcuchami. Zwyczajne, stalowe i ocynkowane łańcuchy mocuje się do specjalnych wypustów lub otworów wykonanych w rynnie. Łańcuch musi być napięty, aby woda deszczowa spływała po nim bezpośrednio, nie chlapiąc na boki. Dolny koniec powinien być zabetonowany w gruncie. Łańcuchy są znacznie mniej widoczne od tradycyjnych rur spustowych. Warunkiem pozostawienia dachu bez żadnej instalacji odprowadzającej wodę jest długość okapu – musi on wystawać na 50 cm poza lico ściany.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także