×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Świąteczne lampki na dachu. Jakie wybrać?

Świąteczne lampki na dachu. Jakie wybrać?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 13 gru 2018 19:45

Świąteczny nastrój coraz częściej przejawia się w dbałości o zewnętrzne dekoracje domu. Możliwości jest naprawdę wiele – stroiki na drzwiach, choinki w ogrodzie, bombki w oknach czy – najczęściej wybierane – lampki, rozświetlające cały budynek i sprawiające, że po zmroku klimat świąt jest jeszcze bardziej wyczuwalny. Co ciekawe, popularne instalacje świetlne są najbardziej problematyczne – nie tylko ze względu na bezpieczeństwo montującego, ale przede wszystkim w kontekście łatwego uszkodzenia pokrycia dachowego czy systemu rynnowego.

Bożonarodzeniowe kino familijne sprawia, że co roku marzymy o domu przystrojonym tysiącem światełek. Dzięki technologii, osiągnięcie takiego efektu nie jest już ani trudne, ani kosztowne. Trzeba jednak pamiętać, że zewnętrzne oświetlenie musi być odpowiednio dobrane, ponieważ konstrukcja dachu nie może być zbytnio obciążana. Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego radzimy, z jakich świątecznych ozdób warto skorzystać.

Jak rozpoznać idealny komplet?

Wybierając dekoracje, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Pomocne będą wskazówki producenta dotyczące zastosowania produktu w zmiennych i trudnych, zimowych warunkach pogodowych. Wbrew pozorom nie wszystkie zestawy dostępne w markecie budowlanym lub sklepie RTV są w rzeczywistości przeznaczone do użytkowania na zewnątrz. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy są one odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych oraz posiadają właściwe osłony termiczne. Ozdoby podświetlane dzień i noc nie powinny również oddziaływać na powierzchnię, do której zostały przymocowane, np. poprzez generowanie ciepła. Dlatego zarówno w przypadku tradycyjnego, jak i LED-owego oświetlenia, czytajmy wskazania producenta zamieszczone na opakowaniach.

Oznaczenia na etykiecie lampek

Najważniejszym wskaźnikiem w przypadku instalacji świetlnych jest Index of Protection (IP), czyli Współczynnik Ochrony. Kupując standardowe oświetlenie do użytku wewnętrznego np. żarówki, lampki choinkowe, znajdziemy oznaczenie IP20. Z kolei wybierając lampki na zewnątrz, powinniśmy szukać tych z symbolem IP65 (lub przynajmniej IP44), które mają wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, jak np. śnieg, mróz czy deszcz. Należy także zwrócić uwagę na to, czy na opakowaniu znajduje się litera F umieszczona w odwróconym trójkącie. Oznacza niepalność materiału. Ten współczynnik jest najważniejszy w przypadku styczności z pokryciem dachowym czy elementami podbitki. Jedno jest pewne – nie powinniśmy zbytnio oszczędzać podczas zakupu lampek. Dokładając kilka lub kilkanaście złotych, możemy otrzymać w zestawie specjalne mocowania, takie jak zaciski i klamerki, które zdecydowanie oszczędzą nam trudu związanego z instalacją oświetlenia lub demontażem.

Zdobimy dach – gdzie zamontować dekoracje?

Zwykle w czasie przedświątecznej „gorączki” działamy w pośpiechu i nie zastanawiamy się nad tym, jaki sposób montażu lampek na dachu będzie właściwy. Nie każdy fragment może być ozdobiony. Umieszczanie instalacji w nieodpowiednim miejscu może prowadzić do uszkodzenia pokrycia. Najbardziej popularnym miejscem zawieszania ozdób są krawędzie dachu. Te nad ścianami szczytowymi wymagają szczególnej uwagi – są wyjątkowo narażone na podmuchy wiatru. Jeśli pokrycie ma tutaj słabe punkty, np. złe mocowanie na klamrach – może być mało stabilne przy jeszcze większym obciążeniu ozdobami. Powszechnie ozdabia się również okapy. Jednak należy pamiętać, że to dzięki nim woda pośniegowa zostaje właściwie odprowadzona.

Jeśli chcemy umieścić ozdoby w okolicach okapów, powinniśmy zadbać o ich szczelność elektryczną i trwałe przymocowanie. Tutaj mogą już nie wystarczyć same plastikowe złączki. Warto pomyśleć o dodatkowych zaczepach, które zniosą trudy nadmiernego obciążenia śniegiem i lodem. Podczas ich montażu nie można dziurawić pokrycia. Każde uszkodzenie mechaniczne osłabi szczelność, co może skutkować daleko idącymi konsekwencjami. Woda może przesiąkać głębiej nawet przez małe otwory, stopniowo niszcząc deskowanie czy łatowanie – komentuje Piotr Maciaszek z firmy Blachotrapez.

Oczywiście największe wrażenie robi oświetlenie umieszczone na prostych odcinkach dachu, jednak równie efektownie wygląda rozświetlona lukarna i wole oko. Zwykle w tych miejscach pojawiają się wiszące lampki, narażone na marznący deszcz – z czasem robią się ciężkie od lodu. Dlatego pamiętajmy o solidnym mocowaniu w podbitce i szczególnej ochronie okien.

W tych miejscach unikaj ozdób!

Szczególnie wrażliwym elementem może okazać się kosz dachowy – miejsce styku dwóch połaci. To tutaj zwykle zalega najwięcej śniegu, a topniejący lód może odrywać się płatami, pociągnąć za sobą świecące ozdoby. Dlatego nie jest to odpowiednie miejsce dla jakichkolwiek ozdób.

Są miejsca, których dekorowanie świetlnymi instalacjami może przynieść więcej złego niż dobrego. Zalicza się do nich śniegołapy i wiatrownice – deski czołowe przymocowane do krawędzi dachu. Jedno zabezpiecza dom przed osuwającym się śniegiem, drugie chroni dach przez bocznymi podmuchami wiatru. Wszelkie blokowanie tych miejsc ozdobami utrudnia spełnianie głównej funkcji. Zalegający śnieg obciąża konstrukcję i może trwale odkształcać pokrycie, a silny wiatr zwiększa oddziaływanie na cały dach – podsumowuje Piotr Maciaszek

Pamiętajmy, że święta przeminą i przyjdzie czas na demontaż ozdób. Względy estetyczne nie powinny przysłaniać nam tych praktycznych. Zimą dach powinien przede wszystkim chronić domowników przed zimnem. Funkcję dekoracyjną może z powodzeniem pełnić cała przestrzeń wokół domu, a w szczególności ogrodzenie oraz strefa wejścia. Tutaj instalacje świetle mogą wyrządzić o wiele mniej szkód. Jeśli jednak decydujemy się rozświetlić dach, pamiętajmy o poradach ekspertów i wskazówkach producentów.

Czytaj także: Modny dach. Zobacz dekarskie trendy. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także