Najlepsze Domy
Świąteczne lampki na dachu. Jakie wybrać?

Świąteczne lampki na dachu. Jakie wybrać?

Wybierając dekoracje, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Fot. Alex Robert on Unsplash
Wybierając dekoracje, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Fot. Alex Robert on Unsplash
Świąteczny nastrój coraz częściej przejawia się w dbałości o zewnętrzne dekoracje domu. Możliwości jest naprawdę wiele – stroiki na drzwiach, choinki w ogrodzie, bombki w oknach czy – najczęściej wybierane – lampki, rozświetlające cały budynek i sprawiające, że po zmroku klimat świąt jest jeszcze bardziej wyczuwalny. Co ciekawe, popularne instalacje świetlne są najbardziej problematyczne – nie tylko ze względu na bezpieczeństwo montującego, ale przede wszystkim w kontekście łatwego uszkodzenia pokrycia dachowego czy systemu rynnowego.

Bożonarodzeniowe kino familijne sprawia, że co roku marzymy o domu przystrojonym tysiącem światełek. Dzięki technologii, osiągnięcie takiego efektu nie jest już ani trudne, ani kosztowne. Trzeba jednak pamiętać, że zewnętrzne oświetlenie musi być odpowiednio dobrane, ponieważ konstrukcja dachu nie może być zbytnio obciążana. Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego radzimy, z jakich świątecznych ozdób warto skorzystać.

Jak rozpoznać idealny komplet?

Wybierając dekoracje, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Pomocne będą wskazówki producenta dotyczące zastosowania produktu w zmiennych i trudnych, zimowych warunkach pogodowych. Wbrew pozorom nie wszystkie zestawy dostępne w markecie budowlanym lub sklepie RTV są w rzeczywistości przeznaczone do użytkowania na zewnątrz. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy są one odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych oraz posiadają właściwe osłony termiczne. Ozdoby podświetlane dzień i noc nie powinny również oddziaływać na powierzchnię, do której zostały przymocowane, np. poprzez generowanie ciepła. Dlatego zarówno w przypadku tradycyjnego, jak i LED-owego oświetlenia, czytajmy wskazania producenta zamieszczone na opakowaniach.

Oznaczenia na etykiecie lampek

Najważniejszym wskaźnikiem w przypadku instalacji świetlnych jest Index of Protection (IP), czyli Współczynnik Ochrony. Kupując standardowe oświetlenie do użytku wewnętrznego np. żarówki, lampki choinkowe, znajdziemy oznaczenie IP20. Z kolei wybierając lampki na zewnątrz, powinniśmy szukać tych z symbolem IP65 (lub przynajmniej IP44), które mają wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, jak np. śnieg, mróz czy deszcz. Należy także zwrócić uwagę na to, czy na opakowaniu znajduje się litera F umieszczona w odwróconym trójkącie. Oznacza niepalność materiału. Ten współczynnik jest najważniejszy w przypadku styczności z pokryciem dachowym czy elementami podbitki. Jedno jest pewne – nie powinniśmy zbytnio oszczędzać podczas zakupu lampek. Dokładając kilka lub kilkanaście złotych, możemy otrzymać w zestawie specjalne mocowania, takie jak zaciski i klamerki, które zdecydowanie oszczędzą nam trudu związanego z instalacją oświetlenia lub demontażem.

Zdobimy dach – gdzie zamontować dekoracje?

Zwykle w czasie przedświątecznej „gorączki” działamy w pośpiechu i nie zastanawiamy się nad tym, jaki sposób montażu lampek na dachu będzie właściwy. Nie każdy fragment może być ozdobiony. Umieszczanie instalacji w nieodpowiednim miejscu może prowadzić do uszkodzenia pokrycia. Najbardziej popularnym miejscem zawieszania ozdób są krawędzie dachu. Te nad ścianami szczytowymi wymagają szczególnej uwagi – są wyjątkowo narażone na podmuchy wiatru. Jeśli pokrycie ma tutaj słabe punkty, np. złe mocowanie na klamrach – może być mało stabilne przy jeszcze większym obciążeniu ozdobami. Powszechnie ozdabia się również okapy. Jednak należy pamiętać, że to dzięki nim woda pośniegowa zostaje właściwie odprowadzona.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!