×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Srebrzysta patyna na powierzchni drewna

Srebrzysta patyna na powierzchni drewna

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 20 gru 2018 20:00

Natura ofiarowała nam drewno, a człowiek uznał, że już zawsze ma być brązowe. Czy słusznie? Nic bardziej mylnego! Srebrzysta patyna na powierzchni desek to rzecz równie naturalna, co sęki i słoje.

Po nocy nadchodzi dzień, po zimie witamy wiosnę, a pod wpływem słońca – drewno szarzeje. Dowiedzmy się, co to oznacza dla naszego tarasu i elewacji.

Cena nie gra roli

Za jedno z najdroższych i najlepszych gatunków drewna na świecie uchodzi drewno tekowe (teczyna). Pochodzący z Azji południowej Teak to gatunek, który wyróżnia się dużą zawartością substancji oleistych oraz kwasu krzemowego. Dzięki temu nie puchnie od wody i wykazuje wzmożoną odporność na działanie szkodliwych substancji – z jego drewna wykonuje się nawet obudowy akumulatorów. Nie straszna mu również sól morska czy termity. Nic więc dziwnego, że od zarania dziejów upodobali go sobie armatorzy. Obecnie używane jest do wykładania pokładów statków, zwłaszcza żaglowców (chociażby „Dar Młodzieży”) i luksusowych jachtów z całego świata. Czy to drewno również szarzeje? Oczywiście, że tak! Czy właściciele jednostek walczą z tym procesem, malując je na brązowo po każdym rejsie? Jasne, że nie!

Szare, czyli zdrowe

Drewno szarzeje ze względu na zawartą w sobie ligninę. Lignina odpowiada za zwartość struktury drewna, nadając mu sztywność i twardość. Zawdzięczamy jej również srebrzystą patynę, która pokrywa i chroni powierzchnie wystawione na działanie warunków atmosferycznych, w tym promieni UV. Ten efekt to pierwotna cecha drewna, naturalna niczym cztery pory roku. Świadczy o zdrowej i prawidłowej reakcji na zmiany pogody, niezależnie od gatunku oraz ceny.

Siła z natury

Nie trzeba wyruszać w rejs do Azji, żeby znaleźć naturalnie silne drewno. Ciekawą propozycją jest Termososna, czyli drewno sosnowe, które zostało poddane obróbce termicznej w specjalnych piecach. Profesjonalnie przeprowadzony proces termowania sprawia, że europejskie gatunki drewna stają się równie trwałe, co legendarne pod tym względem drewno egzotyczne. Termososna będzie również tańsza niż np. popularny Bangkirai.

Drewno termowane nie wymaga konserwacji. Pod wpływem wysokiej temperatury sosna zyskuje ciepły karmelowy odcień z wyrazistymi sękami, a następnie stopniowo szarzeje pod wpływem słońca. Brytyjskie badania dowodzą, iż uszlachetnione w ten sposób drewno jest odporne na biodegradację nawet do 30 lat. Wzrasta również stabilność wymiarowa oraz właściwości izolacyjne (aż o 25%). To idealny wybór na modny taras i elewację w stylu rustykalnym lub skandynawskim.

Nasza sosna pochodzi z wysoko położonych obszarów Finlandii, więc z natury jest bardziej wytrzymała na warunki pogodowe niż jej polska siostra. Dzięki eliminacji żywicy z drewna, problem powstawania wycieków mamy z głowy – mówi Darina Lazarova, Product Manager w JAF Polska

Oprócz żywicy usunięte zostały również związki emitujące formaldehyd. Jest pozyskiwana wyłącznie z kontrolowanych terenów, a jej wycinka nie zagraża środowisku. Poczuj moc natury i ciesz się naturalnym wyglądem – bez potrzeby konserwacji.

Czytaj także: Taras zabezpieczony przed zimą.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także