Najlepsze Domy
Spoinowanie nawierzchni brukowej

Spoinowanie nawierzchni brukowej

Spoinowanie zabezpiecza pojedyncze kostki w nawierzchni przed ich przemieszczaniem się pod obciążeniem, a tym samym przed uszkodzeniem narożników i obrzeży. Fot. Buszrem
Spoinowanie zabezpiecza pojedyncze kostki w nawierzchni przed ich przemieszczaniem się pod obciążeniem, a tym samym przed uszkodzeniem narożników i obrzeży. Fot. Buszrem
“Koniec wieńczy dzieło” mawiali starożytni - i mieli rację. Zasada ta odnosi się także do wykonywania nawierzchni brukowych. Ostatnie prace przy układaniu kostki mogą doskonale podkreślić jej urodę, ale wykonane niechlujnie potrafią także zniweczyć cały efekt. Chodzi oczywiście o spoinowanie kostki. Samo określenie “spoinowanie” brzmi dość prosto i w zasadzie takie jest. Najpierw trzeba jednak dokonać wyboru technologii - a w tym celu warto mieć przegląd wszystkich dostępnych na rynku metod.

Spoinowanie zabezpiecza pojedyncze kostki w nawierzchni przed ich przemieszczaniem się pod obciążeniem, a tym samym przed uszkodzeniem narożników i obrzeży. W niektórych przypadkach może tworzyć też estetyczny akcent. Zawsze jednak metodą spoinowania trzeba dopasować do technologii budowy nawierzchni.

Ważna rzecz dla nawierzchni

Spoinowanie kostki służy przede wszystkim zabezpieczeniu poszczególnych elementów nawierzchni przed przemieszczaniem. Materiał umieszczony w szczelinach pracuje jako klin, zamieniając luźne kostki w jednolitą i mocną płaszczyznę. Sposobów na wypełnienie spoin jest jednak kilka - ich dobór zależy przede wszystkim od oczekiwań estetycznych inwestora, oraz technologii wykonania niższych warstw nawierzchni. Te z kolei podzielić można według kilku kryteriów, z których dla nas istotne będą dwa.

Czytaj także: Brukowanie - stromy zjazd do garażu. 

Pierwsze z nich to w największym uogólnieniu podział na przepuszczalne i nieprzepuszczalne dla wody. Do tych pierwszych należy chociażby tradycyjna metoda “sucha” czyli z wykorzystaniem podbudowy z kruszywa. Do drugich należą natomiast na przykład nawierzchnie wykonywane “na mokro”, czyli na wylewce betonowej albo nad stropem pomieszczenia (zgodnie ze sztuką budowlaną doskonale izolowanym przeciwwilgociowo). Ogólna zasada dotycząca tego parametru mówi, że nawierzchnie powinny być konstruowane tak, aby przepuszczalność każdej kolejnej warstwy licząc od góry była większa niż poprzedniej. Analizując to pod kątem spoinowania dość oczywistym wydaje się więc, że nad warstwami nieprzepuszczającymi wody stosować należy również elementy nieprzepuszczalne.

Dobieramy spoinowanie 

Drugim istotnym ze względu na sposób spoinowania jest podział ze względu na metodę budowy. I tutaj występują dwie główne kategorie: sztywna (związana) i elastyczna (niezwiązana). Przy tej pierwszej zarówno do podbudowy jak i podsypki dodawane są substancje wiążące takie jak chociażby najczęściej stosowany cement. W wypadku drugiej metody wszystkie warstwy konstrukcyjne pozostają elastyczne.

Spoinowanie w zasadzie powinno być stosowane w sposób analogiczny - sztywne na sztywnej podkonstrukcji i elastyczne na elastycznej. Są tu jednak pewne wyjątki. Stosuje się czasem tzw. system półsztywny, w którym połączona zostaje elastyczna podbudowa ze sztywnym wypełnieniem fug. Ze względu na duże ograniczenia konstrukcyjne ma on jednak dość wąskie zastosowanie.

Jeśli piasek to tylko czysty i płukany

Znając ograniczenia poszczególnych systemów możemy przyjrzeć się dokładniej sposobom spoinowania i możliwościom ich zastosowania. Najstarszym sposobem wykonywania spoin w nawierzchniach brukowanych jest wypełnianie ich piaskiem. Metoda jest banalnie prosta i z reguły sprawdza się doskonale. Należy tylko zwrócić uwagę na kilka detali.

Przede wszystkim do spoinowania koniecznie używać należy kruszywa czystego, płukanego. Może to być płukany piasek, ale także mielony granit lub bazalt - w zależności od oczekiwań estetycznych i możliwości finansowych inwestora. Jednak zastosowanie materiału zanieczyszczonego pyłem lub gliną może spowodować z jednej strony trwałe zabrudzenia powierzchni kostki brukowej, z drugiej natomiast - przyspieszyć niepożądany wzrost roślin w spoinach.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!