REKLAMA
Najlepsze Domy
Skuteczne nawadnianie ogrodu

Skuteczne nawadnianie ogrodu

Podczas letnich miesięcy gdy słońce mocno przygrzewa nasze rośliny jak nigdy potrzebują odpowiedniego nawadniania, by mogły cieszyć oko i pięknie kwitnąć. Odpowiedni system nawadniania jest w stanie wykonać tę pracę za nas. System taki może monitorować wilgotność gleby i w zależności od niego dawkować odpowiednią ilość wody, dzięki czemu nasze rośliny otrzymują dokładnie tyle wody ile jest im potrzebne. W zawiązku z tym nasuwają się nam liczne pytania. W jaki sposób prawidłowo nawadniać ogród?

Odpowiednie zaplanowanie działań jest koniecznością jeśli chodzi o nawadnianie ogrodu. Planując musimy wziąć pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie różnego rodzaju roślinności, jej usytuowanie i wiele innych czynników.

Przed przystąpieniem do montażu systemu nawadniania powinniśmy na mapce naszego ogrodu nanieść wszystkie elementy i to zarówno te, które wymagają podlewania jak trawniki, rabaty kwiatowe, skalniaki czy krzewy jak i inne przykładowo: budynki, pergole, podjazdy czy ścieżki. Na tak przygotowanym planie możemy rozmieszczać poszczególne elementy naszego systemu nawadniania.

Aby wykonać to w sposób prawidłowy musimy zapoznać się z parametrami technicznymi – np. obszar nawadniania, wydatkiem wody czy ciśnieniem. Gdy już się z tym uporamy podzielmy nasz ogród na obszary charakteryzujące się roślinnością, która wymaga podobnego podlewania. Inaczej bowiem należy podlewać trawnik inaczej rabatę kwiatową (inny rodzaj zraszaczy).

Jak to działa?

Zacznijmy od początku, czyli od ujęcia wody. Z ujęcia wody wyprowadźmy waż do ogrodu. Doprowadźmy go do miejsca, w którym będziemy mieć np. trójnik do poszczególnych obszarów, które wydzieliliśmy, a które znajdują się na całej powierzchni ogrodu.

Każda linia prowadzi od trójnika do zraszaczy odpowiednich do danego typu roślinności. Aby zachować odpowiednie ciśnienie wody i tym samym zapewnić dobre działanie zraszaczy odległość od trójnika do roślin nie może być zbyt duża ponieważ wówczas ciśnienie na końcu będzie zbyt niskie.

Całym tym systemem steruje elektroniczny sterownik, który przesyła impulsy elektryczne do zaworów co powoduje ich otwieranie się i zamykanie. Sterownik to sprytne urządzenie, które umożliwia nam precyzyjne zaprogramowanie czasu i długości podlewania.

Możemy to zrobić automatycznie lub też ręcznie. Warto by przy sterowniku znajdował się czujnik wilgotności gleby lub czujnik deszczu – podlewanie będzie wówczas jeszcze bardziej precyzyjne.

Dla prawidłowego działania systemu nawadniającego wymagane jest ciśnienie min. 2 bar, nie należy jednak przekraczać 5 barów. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, należy założyć pompę, gdy za wysokie – musimy skorzystać z reduktora ciśnienia.

Elementy systemu

Zraszacze – istnieją dwa typy zraszaczy – turbinowe (rotacyjne) oraz statyczne. Oba rodzaje świetnie się sprawdzą przy podlewaniu trawników. Jednak warto pamiętać, że zraszacze rotacyjne lepiej nadają się do dużych powierzchni ponieważ mają większy zasięg (6-15 m).

Z kolei zraszacze statyczne lepiej sprawdzą się przy mniejszych trawnikach ponieważ maja zasięg od 2 do 5 metrów. Spotykamy też bardzo efektywne zraszacze pulsacyjne, cyrkulacyjne i oscylacyjne – są to podkategorie zraszaczy rotacyjnych.

Należy uwzględnić fakt, że zraszacze transportują równomierną ilość wody jedynie do 60% zasięgu. Dalej podaż wody jest mniejsza i zależy od czynników atmosferycznych, głownie od wiatru, który przenosi krople wody.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!