Najlepsze Domy
Rynny zabezpieczone przed zamarzającą wodą

Rynny zabezpieczone przed zamarzającą wodą

Zamarzająca woda, topniejący śnieg, zwisające sople lodu – wszystkie te elementy stanowią nie lada obciążenie dla domu, konstrukcji dachu, a także całego systemu rynnowego i mogą powodować poważne uszkodzenia. Zalegające w korytach rynien zmarzliny skutecznie blokują ich drożność, powodując przeciekanie, wylewanie się wody poza ich obrys oraz brudzenie się elewacji i jej stopniowe niszczenie. Rozwiązaniem tych problemów są kable grzejne.

Zbliżające się niskie temperatury, choć przychodzą co roku, zawsze wywołują pewne obawy. Szczególnie widoczne są one u właścicieli domów, którzy jesienią skrzętnie przygotowują swoje nieruchomości na kilka miesięcy walki ze śniegiem i mrozem. Niekiedy same zabiegi konserwacyjne nie wystarczą, by zapewnić sobie spokojną i bezpieczną zimę. Czasem warto pokusić się o zastosowanie elementów ochrony przeciwoblodzeniowej, które zamontować można na dachu, a także we wnętrzu rynien i rur spustowych. 

Kable grzejne dla każdego rodzaju rynien

Kable grzejne zamontować można zarówno na dachu, jak i w rynnach i rurach spustowych. Pożądane są one szczególnie w systemach odprowadzających wodę o przekroju kwadratowym i takich, których elementy ukryte są pod warstwą elewacyjną budynku.

W systemie Galeco Bezokapowy, który jest niewidoczny, zastosowanie kabli grzejnych jest niezwykle istotne. Nie tylko ze względu na zwiększoną dzięki nim funkcjonalność, czyli zapobieganie powstawaniu zatorów lodowych, ale także ze względu na gwarancję. Taka ochrona przeciwoblodzeniowa jest warunkiem koniecznym do uwzględnienia reklamacji na ewentualne uszkodzenia – radzi Anna Góral, ekspert firmy Galeco. – Kable grzejne zastosować można w każdym typie rynny, a ilość przewodów warunkuje przekrój danego systemu. Np. w rynnach kwadratowych (Galeco Bezokapowy, Stal2) zaleca się montaż podwójnych kabli grzejnych, ułożonych względem siebie równolegle. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że system nawet o niestandardowym przekroju będzie prawidłowo ogrzewany. Jeden rząd kabli grzejnych sprawdzi się natomiast zamontowany w niewielkich rynnach o tradycyjnym, półokrągłym kształcie lub na terenach, na których zimy są wyjątkowo łagodne – dodaje ekspert.

Inteligentne ciepło

W ofercie firmy Galeco znaleźć można nowoczesny system ochrony przeciwzamarzaniowej, który zapewnia maksimum bezpieczeństwa, zmniejszając do minimum ryzyko przegrzania jego elementów. Mowa o SelfTec PRO, wysoce zaawansowanym, samoregulującym się systemie kabli grzejnych, którego maksymalna temperatura pracy wynosi +65°C.

Technologię tę wyróżnia przede wszystkim bezpieczeństwo działania i ekologiczne zużycie prądu. System uruchamia się jedynie wtedy, gdy temperatura powietrza osiągnie wartość ustawioną na regulatorze. Poza tym nie ma mowy o przegrzaniu się kabli, gdyż moc grzejna wzrasta tylko w miejscu, w którym temperatura zauważalnie spadła. Dlatego też kable mogą się krzyżować i nachodzić na siebie, nie powodując powstawania spięć czy innych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców – mówi Anna Góral.

Właściwy montaż to bezawaryjne działanie

To, jak długie będą przewody grzejne zależy przede wszystkim od długości rynien i rur spustowych, dlatego niezwykle ważny jest ich dokładny pomiar. Kable grzejne Galeco można przycinać na miejscu budowy, co stanowi duże ułatwienie montażu i podnosi komfort pracy. Planując rozmieszczenie systemu grzejnego należy wziąć pod uwagę także panujący klimat. Jeżeli dom znajduje się w regionie, w którym występują bardzo mroźne zimy warto w korytach rynien zamontować więcej rzędów przewodów. Istotny jest również przekrój orynnowania i rodzaj uchwytów, gdyż innego mocowania wymagają kable w orynnowaniu półokrągłym, niż w kwadratowym. Każdorazowo jednak powinny być one rozmieszczone w odległości 30 cm w rynnach i 40 cm w rurach spustowych. Warto pamiętać o tym, aby pozostawić zapas kabla o długości około 0,5 m. Dzięki temu doświadczony elektryk będzie mógł bez problemu połączyć cały system z przewodem zasilającym.

Czytaj także: Przygotuj dom i ogród na zimę.

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!