×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Przygotuj ogród na wiosnę

Przygotuj ogród na wiosnę

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 14 lut 2019 20:00

Do wiosennych prac w ogrodzie przystępujemy, gdy rozmarznie i obeschnie ziemia, czyli zwykle w drugiej połowie marca. Po zimie gleba na działce czy ogródku wymaga szeregu zabiegów, takich jak: spulchnianie, przekopywanie, odchwaszczanie, nawożenie, które poprawią jej strukturę, użyźnią i dzięki temu stworzymy właściwe warunki do wzrostu roślin.

Wiosna to najbardziej pracowity okres w ogrodzie, dlatego warto już teraz dobrze go zaplanować. A jednym z podstawowych zadań, jakie trzeba będzie wykonać na działce czy przydomowym ogródku to przygotowanie ziemi do sadzenia roślin. W sprawnym wykonaniu tego zadania pomogą nam narzędzia do pielęgnacji gleby.

Przygotowując się do prac warto przejrzeć swój zestaw narzędzi i zaopatrzyć się w produkty, dzięki którym praca w ogrodzie będzie przyjemnością. Do takich narzędzi należą np. nowości Xact do pielęgnacji gleby, a wśród nich kultywator 3-zębny, motyka i odchwaszczacz. Odpowiednia konstrukcja głowicy zapewnia większą precyzję i kontrolę podczas pracy, przy znacznie mniejszym wysiłku. Natomiast lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profilu wpływ na ergonomię i wydajność pracy. To niezastąpione produkty dla każdego ogrodnika.

Lista niezbędnych prac

Jednym z podstawowych zabiegów mających na celu poprawienie struktury gleby, jest jej przekopywanie. Zabieg ten pozwala na rozdrobnienie, spulchnienie i napowietrzenie gleby,
a także ogranicza występowanie szkodników i chwastów oraz ułatwia wymieszanie nawozów
z ziemią. Warto mieć świadomość, że przekopywanie gleby wiosną jest zalecane przede wszystkim w uprawie gleb ciężkich, gliniastych. W zadaniu tym doskonale sprawdzą się np. szpadle czy widły, które pomogą zwiększyć pulchność i przepuszczalność gleby. Natomiast w przypadku gleb lekkich zdecydowanie lepszym zabiegiem będzie jej powierzchowne spulchnienie motyką lub kultywatorem. 

Kolejnym ważnym zabiegiem jest odchwaszczanie gleby. Ma ono szczególną wagę wiosną, gdyż walka z chwastami jest tym łatwiejsza, im we wcześniejszej fazie rozwoju ją rozpoczniemy. Gdy na grządkach kiełkują już warzywa, nie wchodzą w grę chemiczne metody walki z chwastami. Wówczas doskonale sprawdzą się motyki czy odchwaszczacze, które skutecznie usuną chwasty tuż pod powierzchnią gleby za pomocą ostrych zębów.

Pozostające w rzędach chwasty usuwamy ręcznie, tak, aby przypadkiem nie wyrwać uprawianych roślin. Resztki chwastów należy wygrabić (np. nowymi uniwersalnymi grabiami Xact), które posłużą nam także do wyrównania gleby. Pamiętajmy, że chwasty możemy wykorzystać do kompostu. Ważne jest, abyśmy nie podlewali roślin bezpośrednio po pieleniu grządek, gdyż małe chwasty mogą się na nowo ukorzenić. W walce z chwastami pomaga również ściółkowanie oraz zastosowanie odpowiednich nawozów.

Czytaj także: Jak dbać o trawnik?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także