×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Przycinanie żywopłotu. Zobacz sprawdzone sposoby

Przycinanie żywopłotu. Zobacz sprawdzone sposoby

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 10 cze 2016 12:42
Zaktualizowano: 13 cze 2016 08:17

Pojedyncze krzewy czy zwarty żywopłot to niezbędny element każdego przydomowego ogrodu. Ich pielęgnacja nie wymaga takiego nakładu czasu jak w przypadku kwiatów, ale również jest niezbędna. Jednym z ważniejszych zabiegów ogrodniczych jest ich przycinanie.

Pojedyncze krzewy czy zwarty żywopłot to niezbędny element każdego przydomowego ogrodu. Ich pielęgnacja nie wymaga takiego nakładu czasu jak w przypadku kwiatów, ale również jest niezbędna. Jednym z ważniejszych zabiegów ogrodniczych jest ich przycinanie.

Potencjał estetyczny krzewów dostrzegli już kreatorzy włoskich ogrodów renesansowych i stylu francuskiego, nadając krzewom wyrafinowane formy. Warto także dostrzec jeszcze inne walory żywopłotów, np.:

• stanowią naturalną osłonę posesji, prywatności i spokoju mieszkańców,
• pełnią funkcję naturalnych ekranów akustycznych – tłumią hałas,
• są formą zapory przeciwwiatrowej,
• stanowią naturalny filtr oczyszczający powietrze,
• dają też ptakom bezpieczne schronienie, dlatego przed przycinaniem krzewów warto sprawdzić czy wśród gałązek są gniazda i poczekać z pracą do końca okresu lęgowego.

Zdrowe przycinanie

Zatem, by żywopłot mógł spełniać wszystkie powyższe funkcje, powinien być „okazem zdrowia” czyli gęsty i silnie rozkrzewiony. Ten efekt można osiągnąć za pomocą systematycznej i prawidłowej pielęgnacji, a jedną z jej form jest przycinanie – odmładzające i formujące.

Intensywność przycinania powinna być dostosowana do gatunku krzewów w kontekście rozwoju rośliny i właściwych terminów, dla których punktem odniesienia jest pora kwitnienia.

Przedwiośnie i wczesna wiosna, zależnie od panującej aury, to okres pierwszego przycinania krzewów - nie dotyczy to roślin kwitnących wiosną, które można przycinać dopiero po kwitnieniu oraz gatunków „płaczących”. O tej porze roku, przed wznowieniem wegetacji, dobrze jest przyciąć żywopłoty iglaste, np. z cyprysików, jałowców i żywotników.

Rośliny, które osiągają duże przyrosty w sezonie, można przycinać kilka razy: wiosną, latem w miarę potrzeb - czyli wielkości przyrostu i nie później niż do połowy sierpnia. Tylko gatunki wysoce odporne na mróz można przycinać do późnej jesieni. W takich przypadkach, celem przycinania gatunków liściastych – np. żywopłotów grabowych, jest pozostawienie na młodych przyrostach liści przez okres zimy.

Rodzaje przycinania krzewów

Cięcie odmładzające polega na usunięciu starych, uszkodzonych i połamanych gałązek. W przypadku żywopłotów nieformowanych, powinniśmy odmładzać rośliny wycinając co roku 1/3 najstarszych ich części. Zabieg należy tak wykonywać, by wyprowadzać koronę na zewnątrz, dzięki czemu eliminuje się krzyżujące się pędy i zapewnia odpowiedni dostęp światła.

Przycinanie formujące stosujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek krzewu, czyli ze względu na szybkość przyrostu, nadając im zaplanowany przez nas kształt, który następnie należy kontrolować.

Formowanie krzewów stwarza szeroką paletę możliwości aranżacji przestrzeni w ogrodzie, zależnie od charakterystyki rosnących gatunków oraz wyobraźni i własnej wizji. Najczęściej spotykaną formą jest „mur” okalający posesję czy ogród. Ale nie musi on być jednolity – można mu nadać kształt fali lub wykreować w nim łuk czy „okna”, w których następnie można umieścić rzeźbę ogrodową lub kompozycję kwiatową.

Zalecaną przez profesjonalistów formą jest trapez, który zapewnia równomierny dostęp światła do wszystkich pędów i gałązek – tych w głębi krzewu, w dolnych partiach, jak i na zewnątrz. Dzięki temu liście czy igły są pięknie wybarwione na wszystkich powierzchniach. Kształt trapezu sprawdza się w przypadku większości gatunków krzewów, np. grabu, cisu, buku, żywotnika, cyprysika.

Gatunki cieniolubne, jak np.: buk, grab i cis, można także kształtować w prostopadłościan – w tym przypadku dolna strefa roślin ma ograniczony dostęp do światła. Natomiast krzewy charakteryzujące się większym rozgałęzieniem, np. ligustr, mogą być formowane w łuki, które są efektownym elementem kształtowania przestrzeni w ogrodzie.

Przycinanie, strzyżenie żywopłotów to czasochłonna praca wymagająca wyobraźni, precyzji oraz odpowiedniego sprzętu. Podstawowym warunkiem, jakie powinno spełniać nasze narzędzie jest ostrość noży. Przytępione lub wręcz tępe narzędzie kaleczy rośliny, komplikuje proces zabliźniania się ran i zwiększa podatność krzewów na infekcje. Podstawową zasadą przycinania żywopłotów jest ustalenie jego wysokości czyli rozpoczęcie pracy od górnej, poziomej płaszczyzny i kontynuowanie na płaszczyznach bocznych.

Polecane narzędzia

Komfort pracy i estetyczny efekt przycinania żywopłotów zapewniają nożyce wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool: długie i krótkie, których zasięg można dodatkowo zwiększyć za pomocą przedłużek o długości 50 cm lub 100 cm.

Nożyce krótkie SSHE SE o dwustronnym ostrzu długości 55 cm sprawdzają się w przycinaniu gałązek o średnicy do 1,5 cm. Regulacja kąta pracy (54°) zapewnia wygodę i łatwość prawidłowego przycinania krzewów.
Do przycinania gałązek o większej średnicy – do 2,4 cm służą nożyce długie SSHE LE o dwustronnym ostrzu długości 105 cm z przedłużką. Szeroki zakres rozstawu kąta (90°) pracy zapewnia precyzyjne formowanie wyższych partii krzewów w każdej płaszczyźnie.

Nożyce łączy się za pomocą szybkozłącza z jednostką napędową Honda UMC 435 E, której sercem jest nowoczesny 4-suwowy silnik spalinowy Honda GX 35 o mocy 1,3KM, pracujący równo i cicho. Podkreślaną przez użytkowników zaletą silnika jest jego niezawodność i natychmiastowe uruchamianie.

Silnik Honda GX 35 wyróżnia się najniższym w swojej klasie poziomem wibracji, który fizycznie jest mniej uciążliwy dla operatora i ułatwia dłuższą pracę ciągłą, zaś generowany niski dźwięk jest mniej uciążliwy dla otoczenia. Narzędzie jest łatwe w obsłudze i niezawodne w pracy. Komfort obsługi zapewniają ergonomiczne uchwyty. Honda Verstaool, ze względu na praktyczne rozmiary oraz system smarowania olejowego silnika, jest również wygodny w przechowywaniu – w każdej pozycji i na niewielkiej powierzchni.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także