Najlepsze Domy
Przegląd dachu

Przegląd dachu

Koniec kalendarzowego lata i początek jesieni to idealny moment na to, by sprawdzić stan dachu i orynnowania swojego domu oraz przeprowadzić ewentualne prace naprawcze. Szczególną uwagę zwrócić należy na szczelność połaci dachowej i systemu odprowadzania wody opadowej, pojawienie się widocznych uszkodzeń czy drożność rynien i rur spustowych.

Gorące, słoneczne miesiące już za nami. Teraz musimy przygotować się na ciepłe ubrania, zwykle zachmurzone niebo i opady deszczu, a niedługo także śniegu. Szczególnej uwagi w tym okresie będzie wymagał nasz dom. Aby w spokoju móc cieszyć się długimi, relaksującymi wieczorami powinniśmy przygotować dach i rynny na niskie temperatury i przyjęcie zwiększonej ilości wody opadowej. Podpowiadamy jak to zrobić, by o niczym nie zapomnieć!

Szczelny dach nad głową 

Prace kontrolne stanu naszego dachu, ze względu na duże niebezpieczeństwo związane z wykonywaniem tego typu czynności przez osoby niedoświadczone, powinien przeprowadzać jedynie fachowiec. To on skrupulatnie oceni, czy połać dachowa funkcjonuje prawidłowo i czy nie pojawiły się w jej konstrukcji uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców. Dekarz będzie w stanie określić także, czy powstałe ubytki można naprawić, czy konieczna będzie wymiana uszkodzonych fragmentów na nowe.

Po wykonaniu niezbędnych prac konserwacyjnych, warto rozważyć zamontowanie na dachu swojego domu płotków przeciwśniegowych. Ich zadaniem jest zatrzymanie osuwającego się, niekiedy bardzo ciężkiego, śniegu i tym samym zapobieganie wszelkim uszkodzeniom elementów systemu rynnowego. Wybór tego typu barier jest niezwykle szeroki, a rodzaj takiego zabezpieczenia dopasować można zarówno do materiału pokrycia, jak i stylu samego dachu uzyskując spójną, harmonijną całość.

Drożne i niezawodne orynnowanie

Mimo, że fala spadających z drzwi liści oraz igliwia dopiero nadejdzie, już pod koniec sierpnia można było zauważyć zwiększoną ich ilość. Część z nich zaległa w korytach rynien skutecznie zmniejszając ich przepustowość.

Aby zwiększyć wydajność całego systemu odprowadzania wody i przygotować go na nadejście jesiennej aury, należy wykonać prace udrażniające. W tym celu świetnie sprawdzą się wszelkie miękkie przyrządy takie jak gąbki czy szczotki. Ostre narzędzia, np. grabie, mogłyby uszkodzić wewnętrzną, ochronną powłokę systemu, a w najgorszym przypadku - doprowadzić do pojawienia się nieszczelności. Do czyszczenia rynien nie należy używać także silnych środków chemicznych, gdyż mogą one spowodować uszkodzenie powierzchni. W przypadku systemu wykonanego ze stali, trwałych i ciężkich do usunięcia plam pozbędziemy się stosując np. ściereczkę zwilżoną w spirytusie białym. Lekkie zanieczyszczenia natomiast najefektywniej usunie po prostu czysta woda wpuszczona do koryta pod dużym ciśnieniem (<100 barów). To również dobra metoda na weryfikację szczelności. Przepływająca woda wskaże nam ewentualne przeciekające fragmenty, które profesjonalista będzie mógł naprawić lub, jeśli to konieczne, wymienić. Udrożnienie całego systemu rynnowego przed okresem jesienno-zimowym to priorytet na liście prac domowych. Jeżeli zbagatelizujemy tę czynność, zamarzająca w rynnach woda może wyrządzić sporo szkód i sprawić, że na wiosnę system odprowadzania wody będzie wymagał całkowitej wymiany na nowy – radzi Anna Góral, ekspert marki Galeco.

Wszelkie uszkodzenia pod kontrolą

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!